alen

Posts Tagged ‘te pres’

Qendroj ulur ne dritare,
e vetmuar qiellin shikoj,
sa shume yje vallezojne,
syte e mi vec ty te kerkojne.

Te pres edhe ate cdo dite,
cdo nate vetem ty re pres,
te kthehesh si dikur te me perqafosh,
doren tende nga imja me mos ta largosh.

 

Natën vonë në dritare qëndroj,
të pres ty e s’të shoh askund,
hëna ndriçon në këtë natë të qetë,
në mendime jam e zhytur pafund.

Heshtja mbizotëron,
unë e vetme jam,
te pres të vish me padurim,
pa ty më forcë nuk kam.

Sa e sa dite pa ty po vijne,
sa e sa net ty po te pres,
pa ty edhe vite po kalojne,
valle mos pret qe te vdes?

Sa e sa mengjese pa ty,
sa e sa shume lot ne sy,
sa e sa shume mall i pa shuar,
me shkoi jeta duke te kerkuar.

Sa e sa vite do vazhdoj te pres,
sa e sa vuajtje akoma do perballoj,
ta kem vec nje shenje nga ti,
ta di se ia vlen te te pres perseri!

 

U be kohe qe pres nje syth pranvere,
zogu qe gjithmone eshte kthyer, sivjet po vonon,
dhe qielli mezi po merr kaltersi,
nje ndjenje te paqarte te turbullt me shkakton.

S’e di pse sirtaret rremova serish,
per nje cigare qofte dhe te vjeteruar,
shume rralle e pi, s’eshte se me mungon,
atehere kur me duhet vertet per tu menduar.

Ia ve fajin dimrit qe si nje plak i keq,
nuk do te na lere, kembet i heq zvarre,
qielli gri mbi koke si kapele e grisur,
imazhe me shfaqen ne tymin-cigar’.

Te dua, ndaj vuaj,
te dashuroj,
ndaj per ty shpresoj
sa te jem ne kete jete
malli per ty do me djeg,
derisa te vdes
do te pres me shprese.

 

Eja merme te lutem sonte,
Mos me ler ne deshperim.
Se ne kete det te loteve,
Po fundoset ky shpirti im.

Eja sonte e merme, te lutem.
Se s’dua qe te vuaj me,
Merme, se ky shpirt i humbur,
Ngadal po qan, si era pa ze.

Te lutem, eja sonte e merrme,
Merme dhe mbame ne duart e tua.
Aty e lumtur te jem per jete,
Besome, asgje me teper s’dua.!

Ra dhe kjo nate
prap nuk po shfaqesh Ti,
Sa merzi, e erret me duket
c’do gje kur s’je ti..

Sa veshtir e kam te jetoje pa ty
eh, sa merzi po ndjej, me beso,
E shkakun e trishte e di mire Ti,
Me je bere fiksim, larg teje s’po duroj!

Ra nata e une po prisja
Por, prap s’u shfaqe Ti,
Eh po ta dije sa te dua,
Kurre s’do te largoheshe me nga mua!

Sondazh

Dashuria e pare nuk harrohet, si mendoni ju?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Komentet e fundit
About us
Writing and reading love poetry is a way to get in touch with your inner feelings about the emotions of loving and being loved. Love poetry spans emotions from hate and despair to admiration and adulation. The poems offered here reflect that diversity. Love poetry is not only for "lovers" but speaks to anyone who has experienced the desire to be loved... that is it speaks to everyone. We hope you enjoy the love poems offered by PoeziDashurie.me.