alen

Posts Tagged ‘te dua shpirt’

Nje here e nje kohe
nje princ e nje princeshe,
bashke takohen ne nje rrugetim
per te mos u ndare deri ne amshim.

Krijojne nje mbreteri te vogel
ku ka vend vetem per te dy,
nje pallat te mbushur plot
brenda me dashuri.

Mbreteri qe kurshdo
do ta kishte zili,
ajo ishte mbreteria
vetem per ne te dy…

Eci neper shtigjet e kujtimeve
aty gjej lumturine bashke me ty,
kenaqesine e perjetuar
s’do mund te ma humbe asnjeri.

Me ty hap e me ty mbyll syte,
me ty shijoj te emblen dashuri,
te betohem qe do te dua
deri ne pafundesi…

 

Dedikim

Dhe ne vjeshte me zgjon kujtime
Ne cdo stine ,me turbullon,
Porsi verè e gotes sime
Ne mesnate me shoqeron.

C’faje ka nata? Qe hesht gjithmon
Mos valle ndjen edhe ajo dhimbje?
Nuk e di me c’te mendoj,
ti ke mbetur ne mendjen time.

Kliko për të lexuar poezinë të plotë »

Asnjeher s’do lejoj,
qe larg teje te jem,
per dashurine tende kam nevoje,
prane gjihmone dua te te ke.

Asnjeher shpirt mo u largo,
mos me ler pa buzeqeshjen tende te arte,
pa ty jeta ime eshte si nje nate ne shkretetire,
me ty ndiej dashuri te zjarrte.

Te dua shume jete,
prandaj s’rri dot pa ty,
asnjehere s’do te largohem kete ta dish,
jjeten dua ta kaloj vetem me ty

Sa embel ti me pershperit,
sa embel ti me perqafon,
ne krahet e tua kur gjendem,
e gjithe bota sikur ndalon.

Te dua me gjithe qenien time,
pertej asaj qe quhet dashuri,
sa e embel duket jeta,
kur prane zemres te ndjej ti.

 

U be kohe qe pres nje syth pranvere,
zogu qe gjithmone eshte kthyer, sivjet po vonon,
dhe qielli mezi po merr kaltersi,
nje ndjenje te paqarte te turbullt me shkakton.

S’e di pse sirtaret rremova serish,
per nje cigare qofte dhe te vjeteruar,
shume rralle e pi, s’eshte se me mungon,
atehere kur me duhet vertet per tu menduar.

Ia ve fajin dimrit qe si nje plak i keq,
nuk do te na lere, kembet i heq zvarre,
qielli gri mbi koke si kapele e grisur,
imazhe me shfaqen ne tymin-cigar’.

E ulur ne bankat e shkolles po mendoj per ty, si ike o shpirt e me le ne vetmi. Me ike ne kurbet pa me thene nje fjale, pa me dhene nje perqafim te zjarte, pa me thene lamtumire o shpirt, pa me thene se ketu u ndane rruget tona. Eh moj jete, moj jete cfare me bere mua shpirt e zemer mi ke shkaterruar. Qe nga viti 2003 ty s’te harrova, kaluan dite ,muaj, vite dhe ty nuk munda te te harroj.
Kliko për të lexuar poezinë të plotë »

Sondazh

Dashuria e pare nuk harrohet, si mendoni ju?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Komentet e fundit
About us
Writing and reading love poetry is a way to get in touch with your inner feelings about the emotions of loving and being loved. Love poetry spans emotions from hate and despair to admiration and adulation. The poems offered here reflect that diversity. Love poetry is not only for "lovers" but speaks to anyone who has experienced the desire to be loved... that is it speaks to everyone. We hope you enjoy the love poems offered by PoeziDashurie.me.