alen

Posts Tagged ‘poezi dashurie per ty’

Uji i loteve te mi
u shpernda ne faqet e tua,
si hene gjysmake te shndriti fytyra
e doja nje nate te ishe me mua.

Me drite te henes,
ku ajo nate te jete,
ndricim i dashurise se vertete
e floket e tu t’me prekin agim te mos kete.

Ne fytyren time te amshuar
per te t`thene fjale te deshirueshme,
e bukur si hene me je,
kur e mendoj largimin eshte shume e trishtueshme.

Pranveren qe vjen
ty do te pres
dhe gjithe pranverat e tjera
derisa te vdes.

Kur ti te kalosh
kthehu te varri im
me thuaj qe me doje
dhe qe ishe shpirti im.

Kliko për të lexuar poezinë të plotë »

Dsa fjale po t’i them kujtoji kur je vet,
Gabimet qe i bere mos i perserit perseri,
Gezohu qe me njohe pa hile pa sherr
Sa te kam dashur e di kujtoje edhe nje here.

Takimin e par,
shkelqimin e syve
cdo gje ishte e bardh
Pse e kape e nxive?
Kliko për të lexuar poezinë të plotë »

Te lutem me fal,
qe nga gjumi po te zgjoj,
Se ne kte cast vetmie
zemra ty po te kerkon.

Te lutem me fal,
qe ne endrrat e tua u futa,
Se vetem aty mund te te puth
dhe te te them te dua.

Te lutem me fal,
qe ne zemren tende u struka,
Dhe gjysmen e shpirtit tim,
te gjysma jote e futa.

Nese sme do me
Eja dhe ma thuaj
Nje shpirt qe ka vuajtur
Prape do te vuaj.

Do lendosh nje zemer
Qe brenda te mban
Do vrasesh nje shpirt
Qe per ty po qan.

Do humbesh nje dashuri
Qe te deshi pafund
Do fusesh ne dhe, nje njeri
Qe jeten ta kushtoi ne maksimum.

E vetmja dashuri
Te dua te kam thene
S’kam menduar per me te lene
Kur me the te dashuroj
Me premtove se ste harroj
Vajti mire kjo dashuri
Ishim te dy shume te ri
Zemren time ta kam dhuruar
Dhe gjithmone te kam dashurar
Gjithmone ty rri ne krahet e mi
Se ti je e vetmja dashuri.

Nje bilbil i bukur shume net po kendon
Dashurin e humbur me lot po e vajton
Ai bilbil i bukur mee ze qe po qan
Dashurin e humbur me lot po e lan
Ate bilbil te gjore
Ska me kush qe e ngroh
Plaget e tij ne zemer ska me kush qe ja sheron
Ai bilbil dale nga dale po dobesohet
Zemra e tij ngadale po dobesohet
Vajto bilbil vajto, per fatin tend te zi
Se edhe mua me ngjau…
E njejta “TRADHETI”

Kur u mbyllen shkollat mu fik dashurija, vajzen qe e deshta e ndalen te shtepia, muajin shtator e prisja me gezim se te dashuren time e prisja ne takim.
Ja filloj mesimi ne shkoll e kerkova por te dashuren time askund se takova, ndegjova prej te tjerve me than se e kan feju.
E kishin fejuar per ate qe kurr se kishte pare, per asgje tjeter vetem se per te na ndare.
A jet e mallkuar o fat i pa prir i ndave dy dashnor si nuk pate meshir…

Sondazh

Dashuria e pare nuk harrohet, si mendoni ju?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Komentet e fundit
About us
Writing and reading love poetry is a way to get in touch with your inner feelings about the emotions of loving and being loved. Love poetry spans emotions from hate and despair to admiration and adulation. The poems offered here reflect that diversity. Love poetry is not only for "lovers" but speaks to anyone who has experienced the desire to be loved... that is it speaks to everyone. We hope you enjoy the love poems offered by PoeziDashurie.me.
Faqja 1 nga 212