alen

Posts Tagged ‘Proza dashurie’

Edhe nje dite e re ne vargun e jetes, edhe nje dite rendon mbi supet e mia, e gota ime eshte e mbushur plot, njera gjysem me helm e tjetra me lot. I kalova ditet sikur ne erresire, jeta po me iken si dheu nder kembe, vdekja me eshte ngjitur dhe nuk ik dot, sa ka helm ne gote, ka edhe lot. Ne ditelindjen time kam hapur nje grope, hallet e jetes time ne te dua ti mbyll dhe goten e helmit se bashku me lot do ta hedh ne te, ne jeten e kot. Shume vite i kalova dhe sa jane ne radhe, ne nje lufte te gjate ne balle me furtunen, une tani po shkoj kah, fundi i jetes.

Nuk e di si do te mbaroj kjo histori,
Nuk e di si do jet e ardhmja ime pa ty
Nuk e di si lotet do te ndalen per ty
Nuk e di si dhimbjen ta shuaj
Nuk e di si per ty tmos vuaj
Nuk e di si endrrat ti kthjej ne realitet
Nuk e di si pa ty te vazhdoj ne kete jet
Nuk e di si keta sy mos tet njohin ty
Nuk e di si kjo zemer do mund t’mos jemi dy!
Thjesht
Nuk e di si !

Te njoha ne fillim
te njoha pa qellim
mu duke tipi im
me ty lidha dashurine.

Pa ty s’jetoj dot
pa ty jam kot
te dua me shume
se cdo gje ne bote.

Me mungon shume jeta ime, edhe pse je larg meje une te dua shume. Me ka marre malli per puthjet e tua, letadhatimet, perqafimet per gjithcka tenden, per ty o jeta ime. Rri dhe mendoj per te gjitha castet, momentet tona qe kemi kaluar. Nuk rrija dot asnje sekond pa ty. Kliko për të lexuar poezinë të plotë »

Zemra jote nuk rrahu per mua pranoje, nuk ke pas kurr ndjenja per mua fiksoje, po te me doje nuk me lendoje, kur me mbysje me lot sa zi u tregoje, dhe nuk ndryshoje perseri vazhdoje te me lendoje, ne krahun tjeter me ate shkoje, me dashurin tende te madhe une nuk i besoja te tjerve por i besova syve te mi, e verteta heret a von del ne shesh gabimi im ka qene qe te kam dashur, mos kerko falje se nuk te fal dot, te fala shume sa desh shkatrova veten time, koha ndryshon gjithcka nga e keqja duhet te mesosh te miren duhet ta jetosh.

Po shkruaj vetem per te per at qe me beri te besoj se nuk duhet te vdes njeher jo ateher kur doja te vdisja ngase nuk kisha arsye te jetoj nuk kisha asnje motiv , pastaj erdhi ai ashtu pa pritur si asnje me par me beri per vete dhe me dha nje pjes te rinis se vet nje rini qe un e kisha kaluar pak me par se ai me beri te besoj se akoma jam e bukur dhe ashtu ndjehesha ne duart e tij derisa ledhatonte duart e mia ato duar te njoma qe nuk ekishin prekur aske me par me preken mua ato buze qe sishin puthur me pare me puthen mua ai ze i embel qe me thonte te dua e gjeti diku te humbur shpirtin time dhe e beri te lumtur ai ze qe me thonte se nuk jam e vetedijshme per bukurin time per bukurin e syve te mi ai vetem ai me beri te jetoj dhe te heq dore nga vdekja qe ngadal po me bente per vete dhe sonte vetem per te po shruaj per me te dashurin tim ngase e dua dhe nuk kam turp ta pranoj edhe pse nuk do te jet imi asnjeher un prap e dua dhe nje dit do ta le te lir ta zgjedh fetin e vet ngase un nuk jam fati i tij feti im ka vdekur dhe un do mbetem vetem perseri ne kerkim te vdekjes.

Pse me lendove
kur me the se me dashurove?
Por un prap Te Dua
dhe pse ti u talle me mua..

Lere lotin tim te pikoj i qete,mos me kerko ne enderr se s’mund te me gjesh,mos me
kerko me, se gjithcka ka m’baruar, jeto i lumtur me ate qe je fejuar.:'(

Nje dite dielli me pa dhe me pyeti:Nese kaq shume te mungon,pse se harron? Kurse une
iu pergjigja:A mund ti diell te jetosh pa qiell?

Buzqeshja jote me thot ”Te Dua”..
Shikimi yt me tregon se s’mun pa Mua..
Si qershi ishin buzet e tua..
i prita e i prita qe t’me puthin mua..
Ti ma bere Zemren shkrum..
Dua qe t’me thuash Te Dua shum..
Ne boten te humber dhe pa shpres..
Sa shum deshta qe te vdes..
Kur e gjeta ENGjULIN qe e kerkova..
Vdekjen me nje her e harrova..
Perqafimi yt me jep n’grohtesi..
Tash pe sho qe esht dashuri..
Vetem nje nga mendja s’me hiqet..
Zemra jote per mu a po digjet?
Qfar mendim ke per mua?
Shka n’djen ti me te vertet per mua?
Dua qe t’ma tregojsh te verteten..
Pe shoh se pa ty nuk mund ta jetoj jeten..
Pa syt e buzet e tua jam e humber..
Kjo dashuria jon esht shum e bukur..
Dashuria jon duk dua qe te shuhet..
Kur nuk do te na humbet..!

Engjuli im
Endroj te gjej nje N’jeri se e kupton fjalen DASHURI.
Te shoh at dashuri ne syt e ti.
Endroj te perfundojn ditet se me vetmuan.
Te takoj dikend se me nje ZEMER nuk luan.
Te z’gjohem me nje gezim ne mengjes.
Te di se me at dashuri dua te v’des.
Endroj nje n’jeri se me don dhe me gabime.
Endroj nje Engjul per t’ja falur zemren time.
Endroj te me shtrengonte fort ne gjirin e ti.
Por ku esht aj engjul ne ket dit te zi.
Aj engjul, se dua t’ja lexoj deshirat nga buzet e mira.
Veq ket engjul e kerkoj s’kam t’jera deshira.
Ndoshta aj do me gjen se Zemren e kam hapur per te.
Po shpresoj, se ne endra per nat e kerkoj me ze.
Te pres Engjuli im deri ne fund te jetes te pres.
Se kam deshir te jam pran teje deri sa te vdes.

Fjal të urta për Dashurinë

“Kur dashuria don te flase, mendja duhet te hesht.
“Gjuha e dashurise eshte te syte!”
“Dashuria ne sy lind, ne sy jeton ne sy vdes!”
“Dashuria qe u shua nuk ishte dashuri!”
“Eshte kenaqesi e madhe te dashurosh, edhe pse nuk ndihesh i dashuruar!”
“Dashuria eshte nje e mencur nder te cmendurit,
nje helm qe te sheron nje embelsire qe te helmon!”
“Dashuria, kolli dhe kruarja kurre nuk mund te fshihen!”
“Dashuria eshte ujvare e pashtershme me emrin Femer!” …Lexo më tepër

Sondazh

Dashuria e pare nuk harrohet, si mendoni ju?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Komentet e fundit
About us
Writing and reading love poetry is a way to get in touch with your inner feelings about the emotions of loving and being loved. Love poetry spans emotions from hate and despair to admiration and adulation. The poems offered here reflect that diversity. Love poetry is not only for "lovers" but speaks to anyone who has experienced the desire to be loved... that is it speaks to everyone. We hope you enjoy the love poems offered by PoeziDashurie.me.
Faqja 1 nga 3123