alen

Posts Tagged ‘zemra ime’

Sa prane te kam dhe sa larg,
sa dua te te ndiej e perqafoj,
sa dua me ty cdo gje te ndaj,
sa dua me ty jeten ta kaloj.

Sa larg te ndiej sa larg,
kur me duhesh ste kam prane,
asnjehere sme mbeshtet,
keshtu nuk kalon kjo jete.

Asgje s’eshte e bukur
nese ti nuk je,
asgje ska kuptim,
nese dashuri ske.

Dashuria ime,
drita e syve te mi,
asgje ne bote skam,
nese ste kam ty.

Imazhi yt s’me hiqet sysh,
me mberthen me le pa fjalë,
Jam e dobet para tij,
herë kam frikë e herë ndjej mall.

Nje zë dëshire brenda meje,
me ngacmon pa ndalim.
Me zgjon ne mendje mijera mendime.
Grabitqarë të rehatis.

Deshire-arsye ne dy luftim,
lufte e hapur betejat seri,
Herë arsyeja zoteron,
e herë deshira rremben liri.

I shkova natěs gjer ně fund
Munda dhe shiun, mě nuk po binte,
Kujtimin těnd s’munda t’a mundě
Madje dhe gjumin ai s’e linte.

Jakat i ngrita tě mundě tě ftohtin
Duart ně gji i lidha fortě,
E cfarě u bě ? E munda motin,
Ty prap se prap s ‘tě munda dot!

Poezi nga: Bledi Ylli

S’po merrja dot fryme,
mos qe ai nje magjistar?
Rashe ne dashuri,
jo ai ishte si djall.

Ne zemren time,
hyri si nje tinezar,
dhe une si naive,
te quaja shpetimtar.

Je si lule ne shpirtin tim,
qe mban ere pa mbarim,
e cdo dit qe po kalon,
zemren me shum po ma shpon.

Se kjo zemer,
vetem ty te don,
Per ty cdohere rreh,
mos e lendo se gjak do pikon.

Per ty kam derdhur shume pika loti
ti je dhurata me e bukur qe me ka bere Zoti
te kam larg dhe nuk duroj dot,
cdo minute qe te kujtoj ty sy me mbushen me lot.
Dashuria ime per ty kurre sdo te ndaloj
deri sa un te mos jetoj
me mall e me zemer po te pres
po serdhe ti un do te vdes.

Po zemra ime mund te veshtrosh,
ndoshta ashtu do te kuptosh se nga cila paste jam i gatuar,
a ke pare nje enderr te permendet,
e deshperuar ?…
Duke kerkuar,
ne qiejt blu nje re te bardhe,
ta shohesh kur ulet ne toke,
si petale nder fllade,
nder fllade malli nga shpirt i perveluar,
kengen e vetmise duke kenduar …

Kliko për të lexuar poezinë të plotë »

Sondazh

Dashuria e pare nuk harrohet, si mendoni ju?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Komentet e fundit
About us
Writing and reading love poetry is a way to get in touch with your inner feelings about the emotions of loving and being loved. Love poetry spans emotions from hate and despair to admiration and adulation. The poems offered here reflect that diversity. Love poetry is not only for "lovers" but speaks to anyone who has experienced the desire to be loved... that is it speaks to everyone. We hope you enjoy the love poems offered by PoeziDashurie.me.
Faqja 1 nga 212