alen

Posts Tagged ‘dashuri pa kushte’

Dashuri eshte vete jeta
lumturi  e cilter, e paster,
dashuri e embel sa vete jeta,
e kthjellet si nje qiell i kalter.

Asnje mos te vije e te thote,
se dikush vuan nga dashuria,
dashuria te sjell lumturi,
e vuajtje sjell vetem nje njeri.

Sa vetet jeta e embel dashuria,
sa te lumturon me gjera te vogla,
te sjell Parajsen ne Toke,
te ben me te lumturen ne bote…

Asnjeher s’do lejoj,
qe larg teje te jem,
per dashurine tende kam nevoje,
prane gjihmone dua te te ke.

Asnjeher shpirt mo u largo,
mos me ler pa buzeqeshjen tende te arte,
pa ty jeta ime eshte si nje nate ne shkretetire,
me ty ndiej dashuri te zjarrte.

Te dua shume jete,
prandaj s’rri dot pa ty,
asnjehere s’do te largohem kete ta dish,
jjeten dua ta kaloj vetem me ty

Perjetësisht e imja,
Perjetësisht i yti,
Perjetesisht prane,
sa te na rroje shpirti.

Përjetësisht i yti,
Përjetësisht e imja,
Që nga e para fjalë,
deri sa fryma te na dale.

 

Dashuria nuk ka kusht
S’mundesh te me mbash ne grusht…
Kerkon krejt me i braktis
Shoqeri e farefis..

Nuk ja vlen per dashuri
Shpinen krejtve me ja kthy
Nese ti me do vertet
Do m’pranoje me krejt…

Dashuria te pikellon
dashuria te mashtrron
Dashuria krejt jeten ta shkatrron
Dhe shume mund te te demton.

Sondazh

Dashuria e pare nuk harrohet, si mendoni ju?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Komentet e fundit
About us
Writing and reading love poetry is a way to get in touch with your inner feelings about the emotions of loving and being loved. Love poetry spans emotions from hate and despair to admiration and adulation. The poems offered here reflect that diversity. Love poetry is not only for "lovers" but speaks to anyone who has experienced the desire to be loved... that is it speaks to everyone. We hope you enjoy the love poems offered by PoeziDashurie.me.