alen

Archive for February, 2014

Fshihen germat e dy emrave,
Pikon gjaku i dy zemrave,
Rrjedh loti i dy syve,
Vuajne zemrat e te dyve.

Shpesh here jetojme,
Ne nje bote qe s’ekziston,
Por papritur mesojme,
Se askush s’te vlereson.

Zemra e kupton
Por s’do ta pranoje.
Dhe perseri vazhdon,
Njesoj te mendoje.

Mendon se te do,
Por ai te urren.
Me shpresa te kota
Veten e genjen.

I vetmi mesim
Prej kiesaj historie,
S’mund te kete shpjegim
Per “Dhimbje Dashurie”.

Ecja me hapa trishtues, i vetem buze detit ne mbremje dhe kujtimet si hije me trazonin shpirtin dhe syte, i heshtur ne mendime te kujtoj gjithmone ty, zemren time perendeshen e endrrave te mia, shume kohe kane kaluar dhe pa ty jetoj si nje hije i trishtuar ne vetmi, une ecja dalengadale dhe papritur atje larg te shoh ty qe vrapon e gezuar drejt meje, une syve smund tu besoja zemra ime rrahu fort ajo drejt meje vraponte dhe mendoja se ishte nje enderr, vraponte ajo si nje enderr e embel por fati me vrau me shume se kurre ajo me zhgenjeu, syte e mi u mbyten ne lote. Mbrapa meje ishte dikush tjeter ai vrapoi drejt saj, te dy te lumtur u perqafuan ne krahet e tij ai e shtrengoi puthje pa fund ajo i dhuronte, fuqite e mia u shteruan, syte e mi u verbuan, zemra ime pesoi dhimbje, kembet e mia u prene, rrashe ne gjunje i lenduar ajo ishte si nje enderr, une srenda qe ta kapja ,ishte dikush tjeter qe nga duart ma mori ate enderr, dhe une i pikelluar ne rere si nje hije, dua te vdes te shkoj nga kjo bote te shpetoj se dhimbja ne kete jete me torturon, e smundem ta duroj torturen e ferrit te pameshirshem. Dua te shkoj se kjo bote me vret vazhdimisht pa pushim , dua te shkoj, te pushoj pergjithmone…

Me duaj 1-ore
Te te dua 1-dite,
Me duaj 1-muaj
Te te dua 1-vite,
Me duaj nje shekull
Te te dua dhe e vdekur…

Zemra jote nuk rrahu per mua pranoje, nuk ke pas kurr ndjenja per mua fiksoje, po te me doje nuk me lendoje, kur me mbysje me lot sa zi u tregoje, dhe nuk ndryshoje perseri vazhdoje te me lendoje, ne krahun tjeter me ate shkoje, me dashurin tende te madhe une nuk i besoja te tjerve por i besova syve te mi, e verteta heret a von del ne shesh gabimi im ka qene qe te kam dashur, mos kerko falje se nuk te fal dot, te fala shume sa desh shkatrova veten time, koha ndryshon gjithcka nga e keqja duhet te mesosh te miren duhet ta jetosh.

Merre zemren time
Dhe me te jeto
Atehere do ta dish
Ky shpirt sa te do,
Nese ti nuk vjen
Mos me ler te pres
Merre jeten time
Dhe mos me ler te vdes,
Merri syte e mi
Dhe me ta shiko,
Atehere do ta dish qe moti te njoh.

Para 9 vitesh te njoftova
Aty shoqeria jone filloj
Ishe nje shok i mire per mua
Çdo gezim, hidherim se bashku kaluam.

Kurse pas nje viti
Shoqerin e tradhtuam
Nuk e di se si ndodhi
Por ne te dy u dashuruam.

Sa shume te doja, as vet se kam kuptuar
Çdo dit e me shum ne ty jam dashuruar
Çdo net per ty enderroja
Askend ne bote si ty nuk mund ta doja.

Por fati nuk deshti, te na bashkoj
Çka ne planifikuam Zoti nuk na realizoj
Por dije se akoma e me shume te du
Shok me te mir si ty nuk ka per mu.

E vetme jam ne kete vend,
e merzitur dhe e pikelluar,
Nė thellesine e shpirtit
Sondazh

Dashuria e pare nuk harrohet, si mendoni ju?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Komentet e fundit
About us
Writing and reading love poetry is a way to get in touch with your inner feelings about the emotions of loving and being loved. Love poetry spans emotions from hate and despair to admiration and adulation. The poems offered here reflect that diversity. Love poetry is not only for "lovers" but speaks to anyone who has experienced the desire to be loved... that is it speaks to everyone. We hope you enjoy the love poems offered by PoeziDashurie.me.
Faqja 1 nga 212