alen

Posts Tagged ‘poezi nga zemra’

Sa dhimbje percjell
kur prane s’te kam,
qielli me erresohet,
gjume frymemarrja me ndal.

Sa dhimbje kur ti
nuk je me ai,
kur ti beson,
nje tjeter njeri.

Sa dhimbje percjell,
kjo e rreme jete,
na bush me lumturi,
pastaj na le vete.

Ah c’dashuri qenka kjo,
qe mu ngulit thelle ne zeemer?
C’marrezi e bukur qenka kjo,
te shkelqen vec kur degjosh nje emer?

Sa bukur tingellon emri yt,
kur pershperitet nga dy buze,
kur thirret me dashuri e zjarr,
kur mezi pret ta shuash ate mall.

C’brenge qenka kjo e dashurise,
sa e embel dhe e hidhur,
c’frike ndjej ne zemer o Zot,
mos nje dite do jemi te humbur!

Vetem me nje shikim tendin,
me ben te harroj cdo gje,
edhe ne erresir un nuk kam frike,
dashuria jote me ben drite.

Kliko për të lexuar poezinë të plotë »

Me thuaj si do ikesh,
shpinen do ma kthesh,
aspak pa menduar,
mua vetem te me lesh.

Si do ikesh me thuaj,
fare pa shpjegim,
kur vec ne zemren tende,
une gjeja strehim?

Sondazh

Dashuria e pare nuk harrohet, si mendoni ju?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Komentet e fundit
About us
Writing and reading love poetry is a way to get in touch with your inner feelings about the emotions of loving and being loved. Love poetry spans emotions from hate and despair to admiration and adulation. The poems offered here reflect that diversity. Love poetry is not only for "lovers" but speaks to anyone who has experienced the desire to be loved... that is it speaks to everyone. We hope you enjoy the love poems offered by PoeziDashurie.me.