alen

Archive for May, 2016

Lumturine kerkova por me ty e gjeta,
idealen kerkova prane teje e ndjeva,
dashurine per ty e ruajta ne fshehtesi,
por i tregova dikujt e ti mire e di.

Sa here ti me vjen prane
une bie ne mendime,
turbullohem e gezohem,
ti je ilaci i zemres sime.

Nuk dua ashuri te rreme,
Nuk dua jete me lajka nga ti,
Dua vetem lumturi,
Dhe te pafund dashuri.

Nuk dua pendime te kemi,
Nuk dua vetmi e dua gjithmone ne perqafim,
Dua gjithmone dashuri te sinqerte,
dhe te jemi prane deri ne amshim.

Kisha kohë pa të pare
Vite ndoshta, nuk e di,
Kohën ndala si i marre,
E të kujtova me nostalgji.

Ti tek ecje e menduar,
E unë që vija tek ti,
Ah, sa vite kanë kaluar,
Tash unë jam pa ty.

Pas vitet sot i ktheva,
Për të t’par edhe një here,
E me lotët e mi u deha,
Qan për ty zemra e mjere.

Nese ti je larguar,
mos mendo çe te kam harruar,
nese me ty sot nuk jam,
thelle ne zemer ty te kam.

Zemren s’mund ta komandoj,
ti them ti mos te dashuroj,
po mundohem jeten ta vazhdoj,
por ty e kam veshtire te te harroj.

Nje emer qe e ndjen
Thelle ne shpirt,
Nje emer qe te gezon
Qdo sekond ne dite.

Nje emer qe te shkaterron
Pa pasur meshire,
Nje emer qe driten
Ta bene erresire.

Kliko për të lexuar poezinë të plotë »

Jam merzit dua te vij,
zemren tem dua ta sheroj,
dua te te shoh malli me tret,
dua te di nese edhe ti me pret.

Me mungon te dua akoma,
zemra ime eshte vec e jotja,
perveq teje sdua tjeter,
dua ta kthej kohen e vjeter.

Dashuria eshte një helm në zemër,
Dikur të shikoja me gjith zemër,
Të thoja të dua me gjith zemër,
Të dashuroja me gjith zemër.

Por ti e prishe gjith këtë zemër,
Se ma ktheve shpinën zemër,
Kur e dëgjove fjalën të dua zemër,
E harrove këtë zemër.

Dashurine e hodhen nga shkembi i thepisur,
Ajo fluturoi e ne zemer ra,
Ne detin e thelle e cuan per ta mbytur,
ajo prap cau dallget e medha.

Ai qe do e di c’do te thote kjo fjale,
Dashuri te paster ne zemer ka rritur,
Do te jete i lumtur sa te jete gjalle,
Edhe pse ne jete dallga e ka goditur.

Sondazh

Dashuria e pare nuk harrohet, si mendoni ju?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Komentet e fundit
About us
Writing and reading love poetry is a way to get in touch with your inner feelings about the emotions of loving and being loved. Love poetry spans emotions from hate and despair to admiration and adulation. The poems offered here reflect that diversity. Love poetry is not only for "lovers" but speaks to anyone who has experienced the desire to be loved... that is it speaks to everyone. We hope you enjoy the love poems offered by PoeziDashurie.me.
Faqja 1 nga 212