alen

Posts Tagged ‘poezi per dashurine’

Ka bere emer Perendia
te vim ne jete nga dashuria,
Kush se pati kete fat
dashuri kerkon prap.

Ndaj punes do tja nis
nje kurore te qendis,
Ndihme te gjitheve ju kerkoj
kush te doje te me ndihmoje.

Kliko për të lexuar poezinë të plotë »

Kisha kohë pa të pare
Vite ndoshta, nuk e di,
Kohën ndala si i marre,
E të kujtova me nostalgji.

Ti tek ecje e menduar,
E unë që vija tek ti,
Ah, sa vite kanë kaluar,
Tash unë jam pa ty.

Pas vitet sot i ktheva,
Për të t’par edhe një here,
E me lotët e mi u deha,
Qan për ty zemra e mjere.

Dashurine e hodhen nga shkembi i thepisur,
Ajo fluturoi e ne zemer ra,
Ne detin e thelle e cuan per ta mbytur,
ajo prap cau dallget e medha.

Ai qe do e di c’do te thote kjo fjale,
Dashuri te paster ne zemer ka rritur,
Do te jete i lumtur sa te jete gjalle,
Edhe pse ne jete dallga e ka goditur.

S’po merrja dot fryme,
mos qe ai nje magjistar?
Rashe ne dashuri,
jo ai ishte si djall.

Ne zemren time,
hyri si nje tinezar,
dhe une si naive,
te quaja shpetimtar.

Sa yje ka qielli,
S’mund t’i numerosh,
Po edhe sa te dua,
S’mund ta besosh.

Mendoj per ty,
Dite e nate po mendoj,
Diten kur do jemi bashk,
Me lot e kerkoj.

Sondazh

Dashuria e pare nuk harrohet, si mendoni ju?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Komentet e fundit
About us
Writing and reading love poetry is a way to get in touch with your inner feelings about the emotions of loving and being loved. Love poetry spans emotions from hate and despair to admiration and adulation. The poems offered here reflect that diversity. Love poetry is not only for "lovers" but speaks to anyone who has experienced the desire to be loved... that is it speaks to everyone. We hope you enjoy the love poems offered by PoeziDashurie.me.