alen

Archive for June, 2014

Kërkoj vetëm pak qetësi,
Të shkëputem nga kjo botë,
Të zhytem thellë në vetmi
E papushim të qaj me lotë.

Ose një udhëtim diku larg,
Të pi kafe,aty ku askush s’më njeh.
Me vite t’i sillem botës rreth e qark,
E kur te kthehëm,të dëgjoj:-Ku ishe dje?

Ti ,rri ne mua ,ne te gjitha format e mundeshme,
si trasparence qielli ,si ajer ,si fryme.
Ti rri aty ,ne deshiren sublime,
pa asnje detyrim.

Ne qetesine time,je aty,
pa folur ,pa bere asnje zhurme,
si ky det vere,pa dallge,
qe kerkush s,e perkund.

Do iki… Do largohem..
Nga kjo bote e trishte..
Qiellit do i drejtohem..
Do shkoj te hen’ e brishte..!

Ketu asgje s’ka kuptim..
Shof ligesi e s’mire pa fund..
S’pershtatet dot shpirti im..
T’jetoj ne burg.. Jo nuk mund..!

Ndaj do te iki, do te shkoj..
Me yjet larte do bej shoqeri..
Dhe qe andej do shikoj..
Ku do arrij kjo njerezi..!!!

Me lule gjith rruzullin, kerkoj sot ta mbjell,
ylberin, t’ja bej shtrat, mbi te, te shkoj te bjer,
aroma te percohet, gjith ne univers,
bukuria yjet, nje nga nje ti tret.

Dielli kur syrin te hap ne mengjes,
pasqyruar nga rrezet, kristale le te derdh,
bukurin gjith qiellit, kerkoj sot t’ja mbledh,
kuror t’ja bej tokes, shpirtit qe ka jet.

Te dua engjelli im
je qeliz e trupit tim,
Je gjaku ne damaret e mi
Do te te dua deri ne pafundesi.

Kur grindem me ty zemra me ndahet
Kur qesh me ty zemra me ringjallet
Nje dashuri qe askushse se ndalon
Dhe askush se shkatrron
Kete dashuri me gjak e lot do ta mbroj
Se edhe kur ti te largohesh une gjithmone
Do te te kujtoj dhe asnjehere do te te harroj.

Nje person qe nuk e njoh
Nje person qe rralle e shoh
Nje person qe as emrin nuk ja di
Une fillova ta dua pa e njohur mir.
Kliko për të lexuar poezinë të plotë »

Nje dite te bukur une te takova
dhe ne ty u dashurova
Por zemren time shume lendova
dhe me shume  e shkatrrova.

Tani mes loteve po jetoj
dhe ty te imagjinoj
s dua te te kujtoj
por perseri ste harroj…

Sondazh

Dashuria e pare nuk harrohet, si mendoni ju?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Komentet e fundit
About us
Writing and reading love poetry is a way to get in touch with your inner feelings about the emotions of loving and being loved. Love poetry spans emotions from hate and despair to admiration and adulation. The poems offered here reflect that diversity. Love poetry is not only for "lovers" but speaks to anyone who has experienced the desire to be loved... that is it speaks to everyone. We hope you enjoy the love poems offered by PoeziDashurie.me.
Faqja 1 nga 212