alen

Posts Tagged ‘per ty dashuri’

Mos e hap deren se ben fohte kjo nate
E do venitesh si klorofili ne acar,
Do marresh ngjyren e gjethit te thate
E do dridhesh ne ere si zogu shtegtar.

Kliko për të lexuar poezinë të plotë »

Per ty dashuri nje leter shkrova,
ndjenjat e pastra aty i shtrova,
nje pende e nje flete mua mu desh
dhe fleten mbusha pa lene asnje rresht.

Per ty dashuri qe nuk e di
Nuk i di ndnjenat e mia,
po vuaj un cdoo dite,
te lutem me shiko dhe ti mua!

Me lule gjith rruzullin, kerkoj sot ta mbjell,
ylberin, t’ja bej shtrat, mbi te, te shkoj te bjer,
aroma te percohet, gjith ne univers,
bukuria yjet, nje nga nje ti tret.

Dielli kur syrin te hap ne mengjes,
pasqyruar nga rrezet, kristale le te derdh,
bukurin gjith qiellit, kerkoj sot t’ja mbledh,
kuror t’ja bej tokes, shpirtit qe ka jet.

Fjalet qe mendoj cdo nate kur mbyll syte jane me mijera dhe te gjithave u buzeqesh vetem nje fytyre ne erresire: TI! Sepse ti je endrra ime, jeta ime, je arsyeja per te cilen Zoti me dergoi ne toke! E kur vjen dita dhe ti me shtrengon ne krahe s’me ngelen me mendime qe ti thurr, sepse hipnotizohem e tera prej teje, i mbyll syte qe mos verbohem nga drita jote dhe marr puthjen prej buzeve te tua mjalte si te ish ushqimi im pas 100 vitesh gjumi! E pra ky je ti o shpirti im, ky je ti gjithcka ti perfaqeson!

Kliko për të lexuar poezinë të plotë »

Sondazh

Dashuria e pare nuk harrohet, si mendoni ju?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Komentet e fundit
About us
Writing and reading love poetry is a way to get in touch with your inner feelings about the emotions of loving and being loved. Love poetry spans emotions from hate and despair to admiration and adulation. The poems offered here reflect that diversity. Love poetry is not only for "lovers" but speaks to anyone who has experienced the desire to be loved... that is it speaks to everyone. We hope you enjoy the love poems offered by PoeziDashurie.me.