alen

Pse me lendove
kur me the se me dashurove?
Por un prap Te Dua
dhe pse ti u talle me mua..

Lere lotin tim te pikoj i qete,mos me kerko ne enderr se s’mund te me gjesh,mos me
kerko me, se gjithcka ka m’baruar, jeto i lumtur me ate qe je fejuar.:'(

Nje dite dielli me pa dhe me pyeti:Nese kaq shume te mungon,pse se harron? Kurse une
iu pergjigja:A mund ti diell te jetosh pa qiell?

Buzqeshja jote me thot ”Te Dua”..
Shikimi yt me tregon se s’mun pa Mua..
Si qershi ishin buzet e tua..
i prita e i prita qe t’me puthin mua..
Ti ma bere Zemren shkrum..
Dua qe t’me thuash Te Dua shum..
Ne boten te humber dhe pa shpres..
Sa shum deshta qe te vdes..
Kur e gjeta ENGjULIN qe e kerkova..
Vdekjen me nje her e harrova..
Perqafimi yt me jep n’grohtesi..
Tash pe sho qe esht dashuri..
Vetem nje nga mendja s’me hiqet..
Zemra jote per mu a po digjet?
Qfar mendim ke per mua?
Shka n’djen ti me te vertet per mua?
Dua qe t’ma tregojsh te verteten..
Pe shoh se pa ty nuk mund ta jetoj jeten..
Pa syt e buzet e tua jam e humber..
Kjo dashuria jon esht shum e bukur..
Dashuria jon duk dua qe te shuhet..
Kur nuk do te na humbet..!

Engjuli im
Endroj te gjej nje N’jeri se e kupton fjalen DASHURI.
Te shoh at dashuri ne syt e ti.
Endroj te perfundojn ditet se me vetmuan.
Te takoj dikend se me nje ZEMER nuk luan.
Te z’gjohem me nje gezim ne mengjes.
Te di se me at dashuri dua te v’des.
Endroj nje n’jeri se me don dhe me gabime.
Endroj nje Engjul per t’ja falur zemren time.
Endroj te me shtrengonte fort ne gjirin e ti.
Por ku esht aj engjul ne ket dit te zi.
Aj engjul, se dua t’ja lexoj deshirat nga buzet e mira.
Veq ket engjul e kerkoj s’kam t’jera deshira.
Ndoshta aj do me gjen se Zemren e kam hapur per te.
Po shpresoj, se ne endra per nat e kerkoj me ze.
Te pres Engjuli im deri ne fund te jetes te pres.
Se kam deshir te jam pran teje deri sa te vdes.


12 Komente për “Poezi-Dashurie”

 • nje mjegull e zes e mbuloj qiellyn nje lot i fshehur e merziti diellin nje leter e shkruar sonte u gris endra e dashuris pergjithmon u prish humbi lumturija nje zemer u thye edhe dashurija ne merzi u kthye mbushur me kujtime shpirti te kerkon mos ma fshe unazen se me shum me lendon pluhuri i hareses mua me mbuloj tani je i fejuar gjithcka perfundoj.

 • erger:

  dashurija eshte gjeja me e madhe

 • mallkuar dashuria qoft qe ekziston ne ket bote dashuria eshte e mallkuar nga njerzit e dashuruar

 • mallkuar dashuria qoft qe egziston ne ekt bot dashuria eshte mashtrim qe nuk te le gezim

 • merre zemren time mbyte me duart e tuja se un po vdes pa te than te duja

 • merre zemren time mbyte me duart e tua se un po vdes pa te than te dua

 • mia:

  e dashuria nje ndienj qe iken dhe vien por ajo e verteta gjllmon qendron ne zemer e urrej dashurin se temrr qillsin ku dhe deshira e vetme iken kot me kot si nje lot sa dodonja qe endra shpirterore po ja qe endiej ket pa ty nuk jet mety nuk ka jet me lluaj kush esht e vertet

 • mia:

  jam e çmendur kushe dota besonte do donja une save me ajo kenge me ndryshoi jeten time na endrane ralitet po pse egziston ti diali i kenges ee andrei po sedi nga endra ime ti je vertet ejo nje endrre a tere paskam par te ardhmen e ndienjave te mia çe çmendur pa ty sjetoj dot kot me kot shpirti im binjak ne kte bot je ai qe do do dua si sot e mot ti lecon ne shpirtin tim pra save me po pse mua as qe ne jete dhe ti prap po memer erdhe dhe une blu mendova se ishe nje endre asnje qe tietr po jo ti je arsya e te qenurit ktu ne jet kio histori me çudit e me vrikson po ti je mrekullia e jets ime

 • lind:

  dashuria nuk esht mallkim e ki gabim ndoshta te ka lendu dikush po kur te bjen ne dashuri te vertet e kupton se dashuria esht me e embel sa sheqeri por mos e mallko oki

 • lind:

  e ti teks shkruse e poezis gjej diqka te shkrush qe njerzit te besojn ne dashuri e jo te mallkojn oki

 • erna:

  dashuria nuk esht mallkim e ki gabim ndoshta te ka lendu dikush po kur te bjen ne dashuri te vertet e kupton se dashuria esht me e embel sa sheqeri por mos e mallko oki

 • nora:

  i Ke syt si te zhapinit
  i ke dhomt sikur te minit
  i ke vesht si te magarit
  e ke hunen si te papagallit
  ftyra jote zi si katrani
  buzt e tua si fleger bustani
  i thu vetes ne as nje luft nuk jam humbes
  po sikur te kishte shku zani do te ishe boh mbret i gjunglles

Posto një koment

Sondazh

Dashuria e pare nuk harrohet, si mendoni ju?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Komentet e fundit
About us
Writing and reading love poetry is a way to get in touch with your inner feelings about the emotions of loving and being loved. Love poetry spans emotions from hate and despair to admiration and adulation. The poems offered here reflect that diversity. Love poetry is not only for "lovers" but speaks to anyone who has experienced the desire to be loved... that is it speaks to everyone. We hope you enjoy the love poems offered by PoeziDashurie.me.