alen

Archive for March, 2014

Zemra ime me dhimbje,
ty po te kerkon,
shpirti im ty zemer,
dot nuk te harron.

Jeten time pa ty,
nuk mund ta jetoj
se ti je dashuria ime,
deri ne vdekje do te dashuroj.

Do te behem zog,
e ti s”do te me njohesh,
Do te vi ne dasem,
kur ti te martohesh.

Do t”i bie daulles,
per lamtumiren tuaj,
kurse une i mjeri,
vetem dp te vuaj.

Te deshiroj fat ne jet,
nje trup me shendet,
Ne shtepi harmoni,
dhe dashuri pa kufi.

E mallkoj diten qe te pash,
E mallkoj shikimin qe ta dhash,
E mallkoj buzqeshjenqe ta dhurova,
E mallkoj veten qe ne ty u dashurova.

Nje zemer e vetmuar
po pikon gjak,
Prej mungeses tande,
po digjet flak.

Kliko për të lexuar poezinë të plotë »

Te lutem me fal,
qe nga gjumi po te zgjoj,
Se ne kte cast vetmie
zemra ty po te kerkon.

Te lutem me fal,
qe ne endrrat e tua u futa,
Se vetem aty mund te te puth
dhe te te them te dua.

Te lutem me fal,
qe ne zemren tende u struka,
Dhe gjysmen e shpirtit tim,
te gjysma jote e futa.

I perlotur, i fyer, me zemer te coptuar,
Dashuria ime sonte per ty vuaj,
Krenari e shqyer shpirt i sakatuar,
Loti sdo pushoj me vite dhe me muaj.

Dhe pse ti je larg,
Ne mendime te mbaj gjithmone,
Me thuaj drejt se ku gabova
Me thuj o zemer kaq shume te lendova?

Edhe boten te ma falin,
une praape do te vuaj
kur e di se dora jote
mbane unaze te huaj.

I kujtoj buzet e tua dhe po pyes veten,
A me genjeve ti apo genjeva veten?
Shkove large meje edhe pse te dua,
une nuk isha per ty, e as ti per mua.

Sa yje ka nata
Smund ti numerosh
Se sa shume te dua
Ty smund ta besosh
Kete qe po ta shkruaj
Mos ja shkruaj askujt
Se zemra ime seshte e gjithkujt.

Sondazh

Dashuria e pare nuk harrohet, si mendoni ju?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Komentet e fundit
About us
Writing and reading love poetry is a way to get in touch with your inner feelings about the emotions of loving and being loved. Love poetry spans emotions from hate and despair to admiration and adulation. The poems offered here reflect that diversity. Love poetry is not only for "lovers" but speaks to anyone who has experienced the desire to be loved... that is it speaks to everyone. We hope you enjoy the love poems offered by PoeziDashurie.me.
Faqja 1 nga 3123