alen

Posts Tagged ‘Poezi dashurie’

Nuk është zor të takohesh me mua.
Unë jam fllad në mëngjesin e dlirë.
Jam furtunë, kur zemërohem e tëra,
muzg i qetë, tej në perëndim.

Jam aty, nën qiej vetëtimash,
ndër stuhira jetësh pa kthim.
Jam aty, në vargje poetësh,
në një fjalë, në një germë, në një pike

Pashe nje foton tone te vjeter,
Ndjeva mall, sa derdha lote,
Ti tani je ne gji tjeter,
Qe s’me do, mua kush ma thote?!

Shpesh shfletoj albumin tone,
Te te ndjej ca caste prane,
Rri vras mendjen, te tjere u deshen,
Nga momenti qe u ndane?

Kliko për të lexuar poezinë të plotë »

Me mungon shume jeta ime, edhe pse je larg meje une te dua shume, me ka marre malli per puthjet e tua, letadhatimet, perqafimet per gjithcka tenden, per ty o jeta ime. Rri dhe mendoj per te gjitha castet, momentet tona qe kemi kaluar, nuk rrija dot asnje sekond pa ty, nuk rrija dot asnje dite pa te pare, e tani qe nuk te kam prane cdo sekonde,  cdo minute, cdo ore apo cdo muaj me duket nje perjetesi. Spo e besoj as vet se si po jetoj pa ty, nuk e di, por shume shpejt e di zemra ime qe do jemi bashke dhe nuk do te ndahemi kurre nga njeri tjetri. Do jemi shume te lumtur bashke pergjithmone. E di pse zemer? Sepse ty je princi i endrrave te mia. Ty je personi qe dua me shume ne kete jete. Nuk mundem te jetoj dot pa ty, te dua shume shume shume shume o jeta ime….

Me mungon shume jeta ime, edhe pse je larg meje une te dua shume. Me ka marre malli per puthjet e tua, letadhatimet, perqafimet per gjithcka tenden, per ty o jeta ime. Rri dhe mendoj per te gjitha castet, momentet tona qe kemi kaluar. Nuk rrija dot asnje sekond pa ty. Nuk rrija dot asnje dite pa te pare, e tani qe nuk te kam prane cdo sekonde, cdo minute, cdo ore apo cdo muaj me duket nje perjetesi. Spo e besoj as vet se si po jetoj pa ty, nuk e di, por shume shpejt e di zemra ime qe do jemi bashke dhe nuk do te ndahemi kurre nga njeri tjetri. Do jemi shume te lumtur bashke pergjithmone. E di pse zemer? Sepse ty je princi i endrrave te mia. Ty je personi qe dua me shume ne kete jete. Nuk mundem te jetoj dot pa ty, te dua shume shume shume shume o jeta ime.

Ndoshta, e ke lene per neser,
ku i dihet miku im.
Ku i dihet, nates vone,
ku me con deri ne agim?

Gjithesesi, po nuk me gjete,
ku dhe si e kishim lene,
perqafuar do me gjesh,
atje tej, neper hene.

Kam jetuar në fakt shumë ”lamtumira”
Sesi jam ndjerë e më është dukur.!
Brenda fjalës ekziston e ”mira”
Në të vërtetë, s’ka gjë të bukur.

Nëse do ta dish sa mall kam per ty
Ngriji syte lart ne qiellin blu,
Nese sheh qe qiell që ka mbarim
Aty do te shuhet dhe malli im.

Më kujtohet fustani,që shpesh ti e vishje,
Dhe valsi qetësues aty, në natyrë,
Mbuluar nga pemët me lule ngjyr’ vishnje,
E nata na zinte tek stoli pa ngjyrë..!

Sondazh

Dashuria e pare nuk harrohet, si mendoni ju?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Komentet e fundit
About us
Writing and reading love poetry is a way to get in touch with your inner feelings about the emotions of loving and being loved. Love poetry spans emotions from hate and despair to admiration and adulation. The poems offered here reflect that diversity. Love poetry is not only for "lovers" but speaks to anyone who has experienced the desire to be loved... that is it speaks to everyone. We hope you enjoy the love poems offered by PoeziDashurie.me.
Faqja 30 nga 39« Fillim...1020...2829303132...Fund »