alen

Plagë Dashurie

Gjendesh diku larg,
qe as vete s’mund ta paramndoj,
se kur do te kthehesh
fati do ta percaktoj.

Si mund te jetosh pa mua
kur te mundon vetmia
njeriu me gjysem shprese
kur i mungon dashuria.

Ndoshta ke gjetur dike
per te mposhtur vetmine
per te luftuar jeten
te kujtosh dashurine.

Te frenosh shpresen
e nje te riu ne lulezim
Zoti do te dhuroj
me te madhin denim

Ndoshta do te kthehesh
po ku ta di i shkreti
edhe nese vdes
nuk behet kijameti

Te gjitha qe i permenda
s’jan aq me rendesi
por desha ta sheroj
plagen per dashuri

O zemër e mjere

O zemer e djegur
Ta puthje nje here
Pa le te kishe vdekur
T’ja puthje nje here syte
Ta plotesoje deshiren
Le te mbeteshe pa drite
Do ti mbaje mend fytyren
Eh si eshte ndertuar kjo bote
Themelet dot nuk ja gjen
Germon, por mundi te iken kot
Se ne drite asgje nuk kren
Ketu lindi gezimi
Ketu lindi perpjekja
Me tutje hidherimi
E me tutje vdekja
Vitet jane duke kaluar
Dita diten zevendeson
Dhe njeriu i shqetesuar
Ti ktheje prapa kerkon
Me falni qe shkruaj keshtu
Kjo eshte menyra ime
Nuk kisha rruge tjeter
Histori eshte jeta ime
Zemren e qeshur, te gezuar
Kur dikush e ngacmon
Sjo me s’ka per te pushuar
Por vetem helm leshon.

SI MUNDE

S’kam besuar se më ik si era
S’kam menduar të jetoj pa ty
S’besoj se erdhi pranvera
Derisa s’pushojnë të lotojnë këta sy
Në çdo hap në çdo vend dhe
Në gjum më bie ndërmend
Kur flej
Më duket të kam pranë
Kur qeshi më duket më shikon
Kur qaj më duket më pajton
Eja pranë meje
Edhe në vdeksha
Nuk do të harroj

Si Ndihem Pa Ty

Ku me ike ku humbe ku u trete
një plage ne zemër me mbete
një zjarr që kurr nuk shuhet
një emër që perjete ruhet

Se di c’me ndodh kur jam me ty
Kur me shikon me ata sy
Kur me buzeqesh me ledhaton
Koke e kembe ti me pushton.

S’e di se c’ndjen kur me ke prane
Kur të dy vetëm rrime menjane
Kur koken ve tek gjoksi im
S’e di a e ndjen shpirtin tim ?!

S’e di c’mendim ke ti për mua
Kur të shtrengoj por s’them të dua
Kur them se vdes për buzet e tua
S’e di a me beson ti mua?

S’e di c’do të ndodhë me ne të dy
Sikur të mos jem me me ty
Sikur kjo ender të ndalet një ditë
S’e di a do të shoh me o drite?

S’e di pa ty çdo bëj o yll
Pa ty kjo botë me duket një pyll
Pa ty kjo botë s’do këtë kuptim
S’e di o fiksim i trurit tim.

S’e di valle a do të duroj
Pa e puthur me atë goje
Pa e prekur me atë dorë
S’e di a do ndjej me nxehte a bore.

S’e di sa gjatë do të vazhdoje
Por di sa shumë të dëshiroj
E di sa shumë ti me gezon
Kur pak vëmendje me kushton.

E ndjej se shumë do të të dua
Sa kohe këto buze do me puthin mua
Sa kohe që zemra do t’me punoje
Emrin tënd do të kem ne goje.

S’e di sa shumë do të zgjase kjo jetë
S’di si do shkoje ne të vërtetë
Por diçka di me siguri

Mendova se isha drita jote ne erresire
Gezimi jot ne trishtim
Zjarri jot ne grice
mengova gabim e di
me the vet ti,e pash
me fal shum për bezdisjen
nëse të thash se je airi im
jeta ime shpirti im
gjysma ime që sjetoj dot paty
por un jetoj dhe pa ty mos ke frikë
crendesi ka nëse jeta ime është shkretire
nëse shpirti sme buzeqesh
nëse dhimbja me trete
rëndësi ka që jetoj dhe pa ty
mos ne buzeqeshje ne trishtim

Po shkoj me the
dhe dy pika loti t’nrine ne sy!
Po shkoj me the
atje ku malli do t’me trete për ty!

Do shkosh të thash
po un cfar të t’jap si kujtim?
Para se t’nisesh
trete n’zemër mallin tim!

Sa herë që shuhet 1 yll ne qiell
2 pika loti m’ndrijn ne sy!
Ne shpirtin tim nuk ka me diell
por ka veç mall, veç mall për Ty

Të kam ëndërruar.

Mbi dritare nata derdh qetsinë
dhe shiu i furishëm shoqëron vetminë.
Lart në qiell të errët dy sy shkëlqejnë
një zemër të vetmuare mbushin shpresë.
Heshtja mbretëron…
Dy sy të vegjël ngadalë mbyllën…
një buzëqeshje të ëmbël
vjedhurazi shikon
dhe niset në kërkim të ëndrrës së sajë.
Ngadalë lundron në det
dhe ngritet e fluturon në qiell
me dy sy që shkëlqejnë atje lart
buzëqeshja flet.
Nata kalon…
Buzëqeshja mbledhë krahët
dhe kthehet në çerdhen e vet…
Sërish heshtja mbretëron…
dhe syte e vegjël hapën me nxitim
Tani dielli i posalindur ndriçon
” Te kam ëndërruar,”
nje zë tingëllon
dhe…
sërish heshtja mbretëron…


14 Komente për “Të kam ëndërruar-Poezi Dashurie”

 • bora:

  sa e veshtir esht kur syri loton kur zemra se ka pran at qe e don

 • bora:

  sa e veshtir esht kur syri loton kur zemra se ka pran at qe e don

 • nora:

  nese teli te cigrrone une po te zgjoje je large meje shpirti ime dua te perqafoj buzet ti kafshoj po nuk po muj veq po ta cigrroj.

 • urrejtja dhe mallkimi jane makat rrena dhe mashtrimi nuk te sjellin fat e kalura e tashmja jane miq te jetes ndersa ndarja p afjal eshte shkelje e beses

 • dulce:

  perse qenka jeta, perse qenka lumturia,perse qenka loti, perse qenka dashuria, perse linda dhe jetoj kot kur ty ste shoh dot

 • dulce:

  ulem e sme rrihet, shtrihem e sme flihet,yjet i numeroj nga ne qasti ne qast ty te mendoj

 • amarilio:

  jeta eshte e veshtir kur ty ste shoh jeta mer fund kur ti me thu sme do

 • TE DU VETEM TY LOQK POR AFER NUK TE KAM : TE DU TE DUA PER TY E JAP JETEN TE BEHESH TRADHTAR MOS E LEJOVETEN BESA ESHT BES FJALA ESHT FJAL NESE ME TRADHTON ZOTI KURR STA FAL

 • S’di a eshte Urrejtje apo Dashuri
  por diqka me ther ne Zemer
  kur mendoje per tY…

 • Kur prej teje per nje caste u ndava,mu duke sikur veten me duart e mia vrava. Ate nate shume gjera ne mendje kujtoja,me dukej sikur po shkalloja,gjumi sme zinte,nga shtrati cdo sekond,minut cohesha dhe nga dritarja shikoja pikat e shiut qe ne xhame rreshkisnin pa pushime si lotet e mi qe rriethnin mbi faqe pa mbarim….

 • leta:

  Në qarshin e vjeter i vetem shëtis
  Zemra më griset emrin tënd e pershperis e loti niset

  Unë e di se ti
  më don dhe vajton
  për një dashuri qe
  vetem Zzoti e kupëton

  i baj pyetje vetes
  pse familje kem
  qëllu munona mu pajtu
  po shum pak me kuptu

  varxhet qe unë këndoj
  lus Zotin qe ty te mos
  lëndojn se keto
  plag vetem vdekja
  i shëron.

  Që nga ajo nat kur
  para meje qave me lot
  zemra me eshte vrar
  e kuptova se nga kjo dashri
  veq kujtimet na .

  E dashura ime ky
  eshte seni me i
  vogel qe kam mujt me
  ba per ty\
  ne zemer do te mbaj
  pergjithmon e do ta
  perkujtoj dashurin
  qe vetem zoti e kupton

  BAZUAR NE HISTORI TE VERTET
  ” MARSHALL ”

 • nesa:

  letaaaa dashuria qe nuk esht e mundur vret

 • eda:

  nese ky sen mori fund nisen duhet mi ngul nkry, nese mundesh ti pa mu at`her mundem edhe une pa ty

 • zoga:

  nuk me plq gjerat qe nuk i di por vetem e di se sa te dua ty

Posto një koment

Sondazh

Dashuria e pare nuk harrohet, si mendoni ju?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Komentet e fundit
About us
Writing and reading love poetry is a way to get in touch with your inner feelings about the emotions of loving and being loved. Love poetry spans emotions from hate and despair to admiration and adulation. The poems offered here reflect that diversity. Love poetry is not only for "lovers" but speaks to anyone who has experienced the desire to be loved... that is it speaks to everyone. We hope you enjoy the love poems offered by PoeziDashurie.me.