alen

Kah po të shpien udhët ?

U heshtën fjalët;
më nuk flasim, dremis në melodin e nji kange
që i thot të gjitha.

Flatroj në krahët e saj te enderr’t
gjithandej kah do të doje të isha.
E po të ndjek,

do e kudo që me shpien flatrimet,
kah unë po thurr nji anderr meridiane .
Por sërish e sërish,
po më k’puten fije t’mëndafshta,
e po më shthuren
para vështrimit tënd të perhumbun.

– Kah po të shpien udhët ?
– I dashuri im, kah po të bien petale shprese?

O i vojtuni im !

Nga veriu në jugë, rrahin udhet pa mua,
dete e bjeshkë shpupuris,
dhe gjej gjurmët e njoma te ditve të blerta.

Nuk asht hovi, jo .
Asht vrulli ai që i shemb të gjitha muret;
beso,lutu e beso,se mu aty lind mrekullia.

…Je lodhur.
Je lodhur për vehte, por tani vazhdo për mua,
jam fundi i labirinthit tënd,
ne fund te territ.jam drita
dhe aty,oh aty të piqemi dua!

Aty si praneveren po te pres.

Thirrje nën lëkur

Gati guxoi,
të lejoj t’më ndjellin rudinat e nji andrre.
Do ti rend gjashtë ditë të zeza qoshe m’qoshe
dhe te ja puth mengjesin dites se bardhe.

S’ngatrrohem më;
ndjek ferfërimën e dushkut të blertë…
Pritmë pranverë, si këng’ djali pritmë,
e si thirrja nën lëkur.

Vegim

Drit’zat e yjzve tu,
rrallë e më rrallë
pikturojn portretin tim.
Valza deti kriptojn
cukave që aq fort i deshte.

Fishken buz’t për nji buzqeshje;
petal i rën mbi kalldrem,
i shkelun gjurm’-ikjesh.

E malli, ende pak i dehur,i këlthet
portës t’harrume njerzish:
-Ishte, vec nji vegim,
abstraktuar syve të tu!

(Por nji vegim i bukur ishte).

Dashuri

Dashuri,
u thye dhe kjo mbramje.

..ku t’zuni nadja e parë;
n’cilin hon t’shembën,
ndjenj’ heretike?!

Vdismë

Vdismë,
me puthjet e ligjshme më vdis,
dua ti fle t’gjitha netët;

druaj se e zgjuar
do ta hedh kupen e zbrazt t’nates
dhe heshtjen e gjamt
tek spirrohet do ta ndiej.

Vdismë,
para se t’agoi
që t’jetoj thelbi i diellit.

Pritje

Natën,
krejt pafajshem,
levrin nji siluet e hajthme
varun në akrepa te ores.

Rand hec me kohën,
e zvarr,
si pritja
në qetsin e nji minuti.

Asnji piptim shpirti.
Rrebesh tiktaku vec,
cukit heshtjen e natës,
pa ty. By Drenushe

Titulli i përmbledhjes:Thirrje nën lëkur


13 Komente për “Thirrje nën lëkur-Poezi Dashurie”

Posto një koment

Sondazh

Dashuria e pare nuk harrohet, si mendoni ju?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Komentet e fundit
About us
Writing and reading love poetry is a way to get in touch with your inner feelings about the emotions of loving and being loved. Love poetry spans emotions from hate and despair to admiration and adulation. The poems offered here reflect that diversity. Love poetry is not only for "lovers" but speaks to anyone who has experienced the desire to be loved... that is it speaks to everyone. We hope you enjoy the love poems offered by PoeziDashurie.me.