alen

Posts Tagged ‘poezi dashurie shqip 2011’

Kjo eshte nje bote e vecante, e cila ndodhet atje ku eshte kulmi i dashurise, sepse dashuria eshte vetem dashuri dhe jo interes, atje ku modestia nuk eshte hipokrizi por eshte menyre e te qenit, atje ku toleranca mer kuptimin e veretet, si shikimi i vetes nepermjet tjetrit.
Nuk ka rruge tjeter orientimi ne kete realitet qe e quajme jete per te dale pertej reve qe na mbulojne, vecse duke respektuar nje kod te ri, duke degjuar ate qe na thote shpirti yne.
Brenda shpirtit mund te arrish ato qe ne jeten matriale jane teresisht te privuar nga ekzistenca, me forcen e shpirtit mund te takosh miq qe i kupton dhe te kuptojne. Aty te bota e shpirtit nuk ka kufi midis mua dhe tjetrit, prandaj forca e shpirtit e gjykon njeriun pertej gjeografise, pertej kufijve dhe epokave, pertej iluzioneve te tij, pertej gabimeve apo meritave qe i kane njohur te tjeret. Ne shpirt bota eshte ne duart tona prandaj ne e udheheqim ate sikur femiju i pafajshem dhe i padjallezuar.
Ti dish kufijte do te thote se shpirterisht i ke kaluar ata. Kufijte me te pameshirshem jane at ate padukshmit dhe te japin ndjenjen e nje lirie iluzore.

Sa lozonjare je Syvalë
Nga zeniti ku prekë mallëngjimin qiellor
Bizhuteritë e engjujve i more dhuratë
Rrugës qumshtore valsin kozmik ti e ke ringjalle

Sa e këndëshme je Syvalë
Nga spektri i ylbertë buzëqeshje dhuron
Vetëm ti ke fatin atë magji ta shijoje
Të tjerët ëndrrojnë atë mrekulli vetëm për ta parë

Sa e bukur je Syvalë
Ty ta ka zili edhe afrodita
Duke të parë ty është zbehë pak edhe monaliza

Të gjithë ata që një gjë të bukur kanë parë
Kutine e bardhë të pandorës ende nuk e kanë gjetur
Na ishte njëherë një fillim hyjnor per te lindur
Dhe një fund mahnitës tej amshimit të bukur e te pritur

Sondazh

Dashuria e pare nuk harrohet, si mendoni ju?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Komentet e fundit
About us
Writing and reading love poetry is a way to get in touch with your inner feelings about the emotions of loving and being loved. Love poetry spans emotions from hate and despair to admiration and adulation. The poems offered here reflect that diversity. Love poetry is not only for "lovers" but speaks to anyone who has experienced the desire to be loved... that is it speaks to everyone. We hope you enjoy the love poems offered by PoeziDashurie.me.