alen

Sa lozonjare je Syvalë
Nga zeniti ku prekë mallëngjimin qiellor
Bizhuteritë e engjujve i more dhuratë
Rrugës qumshtore valsin kozmik ti e ke ringjalle

Sa e këndëshme je Syvalë
Nga spektri i ylbertë buzëqeshje dhuron
Vetëm ti ke fatin atë magji ta shijoje
Të tjerët ëndrrojnë atë mrekulli vetëm për ta parë

Sa e bukur je Syvalë
Ty ta ka zili edhe afrodita
Duke të parë ty është zbehë pak edhe monaliza

Të gjithë ata që një gjë të bukur kanë parë
Kutine e bardhë të pandorës ende nuk e kanë gjetur
Na ishte njëherë një fillim hyjnor per te lindur
Dhe një fund mahnitës tej amshimit të bukur e te pritur


2 Komente për “Buzeqeshje per Syvalen”

 • DASHURIA ESHT GJITHQKA

  Dashuria esht gje qe papritmas te vjen
  pa e par as pa e kujtuar
  keshtu un u afrova tek ty dhe kurr per tjetrin s’mendova
  e vertet qenka qe dashurohesh ne shikim te par
  e kurr me ati shikimi si largohesh
  edhe nese ai s’te do ty ti ati gjdo her e me shum i afrohesh
  s’do ti largohesh sepse e ke ber per vete e per shpirtin tend.

Posto një koment

Sondazh

Dashuria e pare nuk harrohet, si mendoni ju?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Komentet e fundit
About us
Writing and reading love poetry is a way to get in touch with your inner feelings about the emotions of loving and being loved. Love poetry spans emotions from hate and despair to admiration and adulation. The poems offered here reflect that diversity. Love poetry is not only for "lovers" but speaks to anyone who has experienced the desire to be loved... that is it speaks to everyone. We hope you enjoy the love poems offered by PoeziDashurie.me.