alen

Archive for January, 2016

Jam diku humbur ne mendime
se ce ka gjet kete zemren time
S’mund te mendoj azgje tjeter
vec per ty e shkruaj ne leter.

Zdi ku jam e zdi ku shkoj
as nuk dua te mendoj
Po me thuaj si te harroj
kur xhdo cast te mendoj.

Me fal zemren un po vras
me shume ndjenja po e godas
Dhe aq shume un berats
por nje ze me ndjek nga pas.

I dua syte e tu
te me shikojne vetem mua,
i dua veshet e tua
te me degjojne vetem mua,

I dua buzet e tua
te me puthin vetem mua ,
i dua duart e tua
te me prekin vetem mua,

E dua trupin tend
te bjere vetem mbi mua
por mbi te gjitha
vetem ty te dua.

E heshtur qëndroj pranë dritares! Hedh shikimin dhe mijëra mendime më shkojnë vërdallë! Një mister dhembjeje në kraharor më ndizet si vullkan, kur shikoj se jashtë fillon te bjerë shi!
– Renkoj se ty te lag baba !

Kam menduar shumë per ty! Dhe ndjehem e pikëlluar! Ndjehem e ngarkuar mall e dashuri per ty, pikërisht çdo çast, edhe keto ditë te përvjetorit të katërmbdhjet! Baba! Të them se më mungon shumë! Shumë!

Kliko për të lexuar poezinë të plotë »

Te them je yll, jo se larg me qendron
Te them je lule, kam frig se te kepusin
Te them je drite, kam frig shuhesh shpejt
Te them je fluter, iken nga un e nuk vjen ma
Te them je bota ime sedi a me beson
Te them te du zemer doshta me kupton.

Zemer a te kujtohet dita qe te pashe,
A te kujtohet shikimi qe te dhashe,
A te kujtohet buzqeshja qe te dhurova,
Qe nga ai moment me ty u dashurova.

Dashuri do te thote te kesh gjith detin
e te duash vetem nje pike,
te kesh gjithe qiellin e te duash vetem nje yll ,
te kesh gjithe boten e te duash vetem nje person.

Dashurija te djeg pa zjarr
ajo te vret por nuk sheh varr
ajo te mbyt pa oqean
ajo te vyshk pa vjeshten prane.

Ajo te plak pa qen i burgosur
ajo te tret pa qen i varrosur
ne fillim te jep pak jet, pastaj te mbyt
dhe te shkatrron per jete.

Te dua me beso
qe te kam shpirt mos harro
eshte mire kur dashuron
vetem per ate ti mendon.

Cdo sekond e kerkon
per te shume enderon
dashuria eshte lumturi
dashuroni se kjo eshte liri.

Sondazh

Dashuria e pare nuk harrohet, si mendoni ju?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Komentet e fundit
About us
Writing and reading love poetry is a way to get in touch with your inner feelings about the emotions of loving and being loved. Love poetry spans emotions from hate and despair to admiration and adulation. The poems offered here reflect that diversity. Love poetry is not only for "lovers" but speaks to anyone who has experienced the desire to be loved... that is it speaks to everyone. We hope you enjoy the love poems offered by PoeziDashurie.me.
Faqja 1 nga 212