alen

Historia e Një Vajze

Me trenin e fundit
Po udhetoja ate nate
Ne nje cep te vagonit
Dallova dy sy te arte.

Ato ishin te perlotur
E shume te trishtuar
Ne nje pike te vetme
Rrinin te fiksuar.

Qerpiket e saj te gjate
Larte e poshte leviznin
Me driten e tyre te zgjarrte
Zemren fort ma trondosnin.

Me erdhi keq per ato sy
Dhe nuk durova dot
U afrova dhe e pyeta
Perse derdhin lote.

Zerin tim kur e degjuan
Lehte u ngriten larte
Kur mua me veshtruan
Ne shpirt m’u ndez nje flake

Ishin syte e nje vajze
Qe kerkonte pak meshire
Nuk ma tha me fjale
Por i lexova ne fytyre.

Fytyren e kishte te ftohte
E shume te pikelluar
I mungonte nje zemer e ngrohte
Sadopak per ta ngushelluar.

Qe doja ta ndihmoja
Menjehere e kuptoi
Ndihme kur i ofrova
Nje buzeqeshje me dhuroi.

Zemra iu ngroh
Fytyra si yll i ndricoi
Dhe nga syte e shkruar
Loti me nuk i pikoi.

Pikat e fundit te loteve
Neper faqe i mbeten
Nga fjalet e mia
Dalngadale iu treten.

Ne bisede e siper
Me shpjegoi shume pak
Se si prinderit e saj
Jashte e hodhen kete nate.

Kur e pyeta se perse
Nuk donte te me tregonte
Poshti i uli syte
E perseri nisi te lotonte.

Te lutem me trego
Iu dejtova perseri
Cfare i shtryri prinderit
Qe vepruan keshtu me ty?

Kembenguljes time
Ajo nuk i rezistoi
Nje histori shume te trishtushme
Nisi te me tregoje.

Kur pak dite me pare
Ne shtepi dikush kishte shkuar
Dhe prinderve te sai
Doren e saj u kishte kerkuar.

Por prinderit te padrejte
Ndaj sai ishin treguar
Me nje djale qe ajo se donte
Vendosen per ta fejuar.

Ndai kesai padrejtesie
Vajza kishte reaguar
Me nje pergjigje negative
Prindeve iu ishte drejtuar.

Eshte e drejta ime personale
Qe shokun e jetes ta zgjedh vete
Nuk dua nje jete banale
Por dua te jetoi ne realitet.

Ndaj ndjenjave te vajzes
Dicka kishte vepruar
E ne mesin e kesaj nate
Prej shtepie ishte larguar.

Historia e saj trishtuese
Me tronditi thelle ne shpirt
Doren ia shterngova
Dhe e ftova ne shtepi.

I qendrova prane ate nate
Me shpresa duke e ngushelluar
E zemra e saj e vrare
Nuk reshti duke me falenderuar.

Kur mengjesi agoi
Ajo u zgjua shpejt
Me tha tani duhet te shkoj
Ty do te jem borxhli perjete.

Ku do te ikesh tani
E pyeta i hutuar
Te ndjek fatin tim
Mu pergjigje me ze te shuar.

Vertet me erdhi keq
Per ate zemer te pashprese
Ndaj nuk e lejova
Se nuk doja ajo te vdese.

Me fjale te embla iu luta
Qe te qendronte me mua
Lehte ne faqe e putha
Dhe i thashe “Te Dua“

Kur degjoi fjalen te dua
Ajo u ngroh ne shpirt
S’dinte c’te thoshte nga habija
Dy pika loti i rrodhen mbi syte

Me buzet e sai si zjarr
Me peshperit lehte
Ti me sherove zemren e vrare
Perjete e jotja kam me mbete.

Gabova

Gabova qe me ty u dashurova
per hatrin tend shume dhimbje kalova
per nje kohe te gjate ty
me shume se kushdo tjeter te besova
cdo cast per ty ennderrova
e Zotit vec dashurine tende i kerkova…
Me bere te besoja se me doje
por ti me me tjeter me tradhetoje
oh sa shume me lendove
pse kshu ma punove…
Oh sa rende gabova
qe me ty dashurova…

Kurorëzim

Gabova qe me ty u dashurova
per hatrin tend shume dhimbje kalova
per nje kohe te gjate ty
me shume se kushdo tjeter te besova
cdo cast per ty ennderrova
e Zotit vec dashurine tende i kerkova…
Me bere te besoja se me doje
por ti me me tjeter me tradhetoje
oh sa shume me lendove
pse kshu ma punove…
Oh sa rende gabova
qe me ty dashurova…

MARTESA E DJALLIT

I butë si ujku nën lekurën e qengjit
Shikonte engjullin qe unë doja
Premtimet hyjnore
Të shoqruara me deshira djallzore
I verbuan sytë engjullit tim
Dhe e quan në parajsen e djajve

Në sytë e saj pasqyrohej flaka e dashurisë
E cila dukej si flakë përveluese e ferrit
Në ankthin e saj të bukur
Shfaqej parajsa e banuar me djaj

Erdhën dasmoret
Të cilëve ju prinë dhëndrri brirëgjatë
Buzët e nusës që i ngjanin
Shkronjës U pikonin gjak
Fustani i saj nuk ishte i bardhë

Dhëndrri në duar mbante unazën
E cila i ngjante prangave të çelikut
Unaza ishte e skuqur
Nga dashuria e tij djallzore

Me kthetrrat e tij të gjata
Ai ia largoj nusës duvakun e zi
Dhe ia vuri prangat
Në duart e saja të bardha

Vuajtja

Vuaj me një vuajtje
Plotë shpresë
Vuaj nën hijen e vetmisë
Nën rrjedhën e lumit
Mbi vullkanin e trazuar
Vuaj edhe kur je me mua
Edhe kur jeta
Si me shpatë na ndan
Vuaj edhe kur më shikon
Me sytë plotë melankoli
Edhe kur dielli lind
Pa Ty
Vuaj edhe kur perëndimi
Vujatjet e ditës i mbyll
Dhe hap shtegun
E ëndërrave plotë
Trishtim
Vuaj edhe kur era
Më bart si puplën
Edhe kur jam plumb i rëndë
Nga brengat e ditës së shkuar
Vuaj dhe nuk di pse vuaj
Vuaj pse ashtu kot vuaj
Apo pse vuajtjen për ty
Në letër e shkruaj!?


51 Komente për “Poezi Dashurie”

 • vall kush do ma heq kete merzitje???ai yll I vetem qe esht lart ne qiell apo ajo hen qe syt e saj I ka mbuluar mjegulla.tashme ai yll qe ishte humbi,humbi ne mjegullen e zez,dhe hena duket sikur qan,sepse ret e zeza humben shkelqimin e saj,ashtu sikur bere ti me mua,qe me hoqe lumturin.dhe lehtas hena trishtohet,lotojm te dyja bashk,un per ate qe me bere ti,ndersa hena qe humbi vlerat e saj.humbi gjithcka,nata sdo tbehet me dit.askush se pa me lindjen e as perendimin e diellit.gjithcka mbetet sterr..mbeten vec shpirtra te trazuar,ktu ne ajrin e tokes.gjithcka perfundoi ne permbytjen qe ben lotet tan.asgje ska me ne kte bot,por betohem ktu para jush se nje dit dhe trishimi im e i henes do mbaroj.cdo gje si me par do te shkoj,e un me ato sy te mi e te perlotur me sdo I kujtoj.

 • mimoza:

  dashurin e vjeter nje dit prap e pash iu afrova dhe asgje si thash e uli koken sikur sme shiqonte e pash se ne faqet e tij loti po pikonte desha ti afrohem ti uroj shum fat por nuk munda se tjetren e kishte ngat u largova ne nje skaj si nje e huaj kuptova se me fatin tim aj vetem kishte luajtur

 • NE MARTESEN TIME DO DOJA TE VISHE E TA SHOHESH NUSEN QE TY DO TA KISHE KUR TA SHOHESH LOTIN SI BIJE NE FAQE VALL DO TE QESHESH APO ATEHER DO TE KENAQESH E NESE NUK VJEN ME ZE DOT VAJTOJ SE PO SHKOJ NUSE E TY ME ZDO TE TAKOJ NJE FOTOGRAFI DO TA KEM SI KUJTIM QE MOS TA HARROJ BUZEQESHJEN E TE DASHURIT TIM

 • Kur te vdes i dashur kujtime qe i shkrujta e ti lexova ti ne mend i majte kur te vdes te lutem lexomi mbi varr qe lotet e tu te puthen me lot e mi qe letren qe e lexon thuje me zemer qysh te deshti zemra jem une jam e vdekur por ti je gjall kur te martohesh me tjetren vajza jote dua qe ti lexoj kujtimet e mija qe ta di qe e kam dasht babin e saj si as nje femer ne bot dhe le ta doj babin me gji

  KET POEZI JA KUSHTOJ TE DASHURIT TIM XEMIT

 • TE DUA ME EMER TE DUA ME ZEMER DESHTA TA DI A KE TJETER FEMER AHHA

  UN PER TY E SHES TRAKTORIN ME GJITH OKOLLOMATORIN OJ PREPALIC QE MA PREVE ZEMREN ME BBRUSALIC TUM SHETITT NAPUR ULIC MA THEVE KOMEN E MBONE PER BULLNIC

  OO SHPIRTY YMM OO YLLII BOTESS KUR PO TE MENDOJ TI PO HARROJ MI DHAN BARI LOPES AHHAH

 • si sheqer jemi shkri ti per mua e une per ty te therisja nuse me therisje dhenderr kjo dashuri na mbet enderr

 • ves:

  A vjen dita ne te dy per tu takuar?
  A vjen dita buzet me ti shijuar?
  A vjen dita qe te them te dua?
  A vjen ajo dite te te shikoj n? sy?
  A vjen ajo nate qe ta kaloj me ty?
  A vjen ajo dite unazen ta dhuroj?
  une ate nuk e di
  por deri sa te vije dita
  un por ty do te lotoj…

 • te duu te dua deri sta te vdes

 • Po vuj bre shok e shoqe per te dashurin tim aj esht ne KOSOV e un ne mergim,zoti e din se sa esht tum mungu, ishalla se harron besen qe dikur ma ka dhan mu,se me ka te vetemen e me kerken sme ndrron …
  per ty ASTRITI jem te du me gjith zemer

 • dashurin e vjeter cdo dit e takoj e shikoj me mall por sguxoj me i fol.edhe pse mendoj se e kam haruar pop prap kur e shoh zemra rahjet i ndryshon.pa lamtumir u larguam njeri tjetrit arsyjet sja treguam por fai isht i taij se iku me la nvetmi.koha kaloj plaget mi sheroj ma zgjodh njeriun qe shum e dashuroj me te jetoj si me mir e aspak nuk ngjan si e para dashuri.ky do tme ben qe ta haroj e per te kurr tmos mendoj..por nje gje esht e vertet puthja e par nauk harohet njet

 • beny_canada:

  ,,LETER NGA MERGIMI,, te dua sa jet qe m,ka dhan perendia ,,edhe pse stekam pran me ne jeten time dote dua gjithmon edhe ne varr kur dote shkoja dote marr fotografin tenda qe edhe ne at jet dote dua,,zoti ju vraft o faqezi qe ma martuat te dashuren dhe ma thyet zemren dhe me lat ne vetmi te vuaj,me zemer te thyer e te pa shpres,,i lutem perendis qe veq ta shof edhe nje her ne jet ,,edhe nese vdes nuk dote kem dert ti shof syt e saj te bukur ,,te dua zemer edhe pse je e martuar gjithmon dote dashuroja ,,emrin tend dota mbaj femia i par,,te dua ib,,,,,,

 • beny_canada:

  Goodbye my lover.
  Goodbye my friend.
  You have been the one.
  You have been the one for me.

  I am a dreamer and when i wake,
  You can’t break my spirit – it’s my dreams you take.
  And as you move on, remember me,
  Remember us and all we used to be
  I’ve seen you cry, I’ve seen you smile.
  I’ve watched you sleeping for a while.
  I’d be the father of your child.
  I’d spend a lifetime with you.
  I know your fears and you know mine.
  We’ve had our doubts but now we’re fine,
  And I love you, I swear that’s true.
  I cannot live without you.

 • leo:

  U ktheva nje dite ne qytetin tim
  me mallin e dyfishte ne shpirt
  kisha kohe qytetin pa pare
  por dhe ty pa te pare shume dite

  Nuk ish nevoja tme thoshte njeri
  qe ti nuk ishe me ne qytet
  se vendi ku rrije me prisje gjithnji
  ate dite kishte mbetur i vetem, i shkrete…

 • te shkruaj ty
  te shkurja ty qe mi vrave stinet qe ma preve lulen ne pranveren e hershme ty qe mi ersove vitet tani them qfar i bera zotit qe me denoj kaq shum pse te krijoj ty qe te vuaj un pse ike dhwe me le me laps ne dor dhe une vazhdoj te shkruaj ty per ditet tona kur ishum bashk a thu valla do vin perseri ditet tona kur ishum bashk…. kjo poezi i dedikohet te dashures sime qe e kam ne mergim qe ne gjdo moment me mungon ……. hellp good……….

 • nje mjegull e zez e mbuloi qiellin, nje lot i fshehur e erziti diellin, nje leter e shkruar sonte u gris , endrra e dashuris pergjithmon u prish humbi lumturija nje zemer u thy, edhe dashurija ne merzi u kthye mbushur me kujtime shpirti te kerkon mos ma fsheh unazen se me shum me lendon, pluhuri i harreses mua me buloi, tani je i fejuar gjithcka “PERFUNDOI”

 • zerin tend kitare larg do ta degjoi, se patem nje hall kush kush sna e kptoi.Oj gitarja ime per mua mos pusho, edhe pasi te vdes ti kengen vazhdo. Oj shoqet e mia a do te me kujtoni, kur ti numroni vitet,mua mos me haroni, mundohuni dryshe jeten ta shijoni, si un mos filloni, se keshtu do mbaroni.

 • festim:

  une ti dua syte e shkruar,qe shum koh i kam kerkuar,un ti dua buzet e tua qe me presin vetem mua,te betohem ne rini qe te dua vetem ty,vetem ty te dashuroj fjalet e tua si haroj

 • Qaj para meje vuaj per mua,perkulu ne gjunj me thuaj te dua.Prej ato vena mshoj murit me kok,betohu se per ty nuk egziston tjeter ne bot.Nese do te me bindesh se mua me don,at’her ne mes te dimrit blema ni boston.Per deshiren time dua te shkosh ne han jo me raket po te ecesh kam,dhe ka te kthehesh te shkruash ne qiell,se per mua je i vetmi diell…

 • AiiDDA:

  Qaj para meje vuaj per mua,perkulu ne gjunj me thuaj te dua.Prej ato vena mshoj murit me kok,betohu se per ty nuk egziston tjeter ne bot.Nese do te me bindesh se mua me don,at’her ne mes te dimrit blema ni boston.Per deshiren time dua te shkosh ne han jo me airoplan po te ecesh kam,dhe ka te kthehesh te shkruash ne qiell,se per mua je i vetmi diell…
  per te dashur un ty duhet ta werbosh njerin sy zemra jote per mua kur te dhemb meere rewolen dhe qetsoju ne wend te ja qellosh a o me wieter veza apo puula dhe ngado qe te shkoj te ma shtrosh rrugen me lula, ti nuk ishe engjell e as dreq nuk ishe i urt e as i shtir
  ME FAL POR SMUNDEM TA DUA NJE BUDALL TE TILL
  SI TIIHH :D:D:D HUAHUAH

 • Kujtimi par te dashurojme mall Kujtimi i dyt te dashuroj me shpirt Kujtimi i tret te dashuroj per jet

 • dashuri asht nje gje emir po u dashurova ne nej pesron qe nuk te don ash e keq ngase ke dhimbje te madhe te cilat nuk shquhen kurrn

 • ti fali syt ne se me shikon ti fali duart nese me shtrondon ta fali shpirtin nese me pe perqafon ta fali ZEMREN nese me don???

 • nese nie dit vdekja do me vi nga duart e tua edhe sikur shpirti te me dal un prap do te them te dua;me shiko..ne sy.dhe me qello ne zemer por thiken mos e ngul shum thell se aty brenda te kam ty zemer!!!!!

 • nese nie dit vdekja do me vi nga duart e tua edhe sikur shpirti te me dal un prap do te them te dua;me shiko..ne sy.dhe me qello ne zemer por thiken mos e ngul shum thell se aty brenda te kam ty zemer!!!!!

  7

 • moj vajza shqiptare varu ne nje mol cka te duhet jeta kur jepa dashnor

 • jam djal me moral i boj femrat per nspital
  edhe pse jam i vogel dhe zeshkan me plot femra
  heeheheheh
  dashuria nuk ka mosh
  nga gostivari

 • Sa femra kam rejt e sa kam genji por me nje te re smuj me i dal ne kri
  po cij paske moj vajz dashuri te sinqert
  e une jam tu lu me cilen kam dasht vet
  BOSSI I VOGEL GV

 • me mira vite e me mira shekuj ne zemren time ti ke me mbetur je martu ke fëmij po per mua do mbetesh e njejta dashuri t…

 • Sa zemra i kalova por as nja se pranovakur ti mu afrove magjin ma leshove u mundova me te ik po ti kishe dal mem prit spata ku me shku ve ne ty mu dashuru

 • shum te mira poezit se un jam lendu nga dashuria

 • leta:

  gurin ne rug s shkel gjdo kush jetimin ne dzar nuk e mer kerkush……….. dashurija nuk eshte loj doshuro nje here e per jet maje besen qe e jep,maje fjalen qe ma jep te dua per jet loqk…

 • leta:

  per tyj do te jetoj per tyj do te vdes dashurin tene nga zemra nuk do ta qes te dua lqok………

 • leta:

  nexhi leta te don per jet ate dije mir se veq deka na ndan mue e tyj te dua shummmmmmmmmmm pa kufij te dua shummmmmmmmm te puth pa kufij llokum i jetes time ………………..

 • leta:

  lutem
  lutem qe te shoh me syj
  lutem qe tem puthish me plot dashurij
  lutem qe xhohere te kem pran
  lutem kur mos tem trathtoish apo te me lendosh
  lutem me mua e me vite qe te jesh per gjitmon
  i lutem Zotit qe te kur mos te njoj nga jeta ime se pa tyj dija ene si te vazhdoj ……………………

 • UNE TE LUMI TI TE LUMI PA NJE T’KACME SME ZE GJUMI HE

 • isha ne mergim duke jetuar por erdha ne pushime per tu relaksuar
  kur nje dit me ty u takova rastesisht ne ty u dashurova
  biseduam se bashku njeri tjeterit i tham te dua me erdhi dita te kthehem
  serish ne mergim por zerin tend qdo dit e qdo nat e kujtosha
  nuk mundesha pa fol me ty ne telefon se te thash mete verte te dashuroj
  por njedit vendosa per ti prish letart e te vi ne kosov per tu bashkuar me ty dhe jet te lumtur te jetojm por pa prit ti u ndave prej meje
  i ndegjove fjalet e hallkut dhe e shkaterrove dashurin qe e lidhem un e ti me the lamtumir pasi qe e lash mergim vetem per ty
  por nje gje ta din qe te dua ende un ty edhe pse ti nuk je me muaa
  ket ja shkrova ish te dashures time qe shum e kam dashur *** F ***

 • lola:

  dashurin e vjeter une sot e pash e uli koken kishe s me shikonte por e pash se ne faqe loti i pikonte deshta ta ndal tja them dy fjal gabimet e bera te gjitha tja fal ti uroj fat ne dashurin tjeter dhe ta harroj per vej dashurin e vjeter

 • BuLii:

  Poezi Per Gyrbet

  Hej o Vllazni Un Po Shkruj Prej Merzis e Ekom Ni Deshir Me Ik Prej Gjermanis

 • nese s’të kujtohem do te prezantohem te dua e kam emrin vetem ty mbiemrin

 • MIRAAA:

  TE DUA TOSIIIII

 • MIRAAA:

  U ula te shkruaj
  kët nate te fundit letren
  e dhimbjen time
  ta hedh mbi të
  Me lot ne sy
  o dashuria e vjeter
  shkrova ”Lamtumir”
  e s’do me shohesh me….|

  çmendem për një ëndër
  për një ëngjëll te bukur shum
  o zemër o shpirt i ëmbël
  çdo nat me lë pa gjumë.

  Dashuroj nje djal esht shum i bukur
  Dua qe te jemi gjithmon bashk ,të jetojm të lumtur
  Por s’gjej guximin ti them se e dua
  …..nuk e di a ndjen ai gje per mua
  Syt e tij gjithqka shprehin ,syt e mi diqka te bukur pandehin
  Nuk e di por sesi me shikon
  …në atë shikim të pafajshem dashuria triumfon
  E ndjej që të dy duhemi por asnjeri ska guxim tëflas
  Në largesi pa njeri-tjetrin shpirti po na plassss..
  TE DUA SHUM TOSIII JE PERSONI I VETEM QE TE DUA ME ZEMER NE KET BOT ,,,

 • pulla e bardh kmish e vjeter tung e dashur se e kam gjet 1 tjeter ehehhhe 🙁

 • Me Duaj Kur Me Ke,Mos Me Kerko Kur S’me Ke,Kur Te Me Kesh Te Me Ruash,Qe Te Me Kesh Kur Te DuaSh…!!

 • Egjim.:

  Tak Tak, a ka njeri? Jam zemra shpirtin po kerkoj, me than se ketu jeton, nese kam ngaterruar adressen ju lutem kerkoj ndjes, nese ju jeni shpirti im binjak ateher erdha tua le kete dhurat. Brenda ka nje pako me puthje, nje zarf me buzeqeshje dhe nje jete te re plot lumturi.

 • Egjim.:

  Te pres…
  Te pres aty ku humben gjurmet tona,
  aty ku dikur bota ishte e jona,
  aty ku premtimet u harruan,
  Aty ku un dhe ti u dashuruam.

 • Genta:

  Ishte nje Dite Nentori Djalin Qe e desha ma SHkeli Trraktori ahhhahhahah

 • klajdi:

  Je shum e embel dhe e mir ate mendje e ke shum te veshtir sa here ti buzeqesh dhe zemren cunave ua rremben ti nuk krahasohesh me te tjera femra cdo mashkulli per ty i qan zemra ecen rruges si ekstravagante dukesh e bukur si brilante me bukurin e bukur qe te ke te gjith ne pa mend na le kur kalon te gjith te shikojn ty sidomos cunat qe ta bejn me sy cokollatat shum qef i ke sepse ti vet embelsir je edhe martini shum te pelqen sa te bejn efekt ti fillon dhe kercen me pak fjal je s…i fare spyet aspak per cunat me pare

  Per ty

 • Anita Naci:

  Te deshta te dua por sy syt e my pse na ndua familja e na lan ne vetmy pse i dashuri im ty kur sme kuptove ndxhove familjen dhe me ne fund me harove

 • Anita Naci:

  Ndoshta sme kuptoni kur ju them e dua apo keni deshir jeten te ma perfundoni mua nuk e dy pse pom pengoni se me duar tuaj ne varr po me qoni ather ty babi ym ce te mos kesh mall ne vend te qefinit vishma fustanin e bardh ne vend te duvakut hidhma nje plhur ather qani qe so te me shini kur amnetyn tym ju lutem ma plotsoni mbi varrin tym as pak lot mos lshoni dhe ate qe e deshta si dhander ta doni

Posto një koment

Sondazh

Dashuria e pare nuk harrohet, si mendoni ju?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Komentet e fundit
About us
Writing and reading love poetry is a way to get in touch with your inner feelings about the emotions of loving and being loved. Love poetry spans emotions from hate and despair to admiration and adulation. The poems offered here reflect that diversity. Love poetry is not only for "lovers" but speaks to anyone who has experienced the desire to be loved... that is it speaks to everyone. We hope you enjoy the love poems offered by PoeziDashurie.me.