alen

Archive for January, 2011

Ish nje Vajz e bukur
Bukuroshe si nje lule,
S’donte te martohet kurre
Se, si pelqente asnje burre:
Ky i shemtuar shume
Ky i shkurt ky i gjate
Ky i trashe e ky i thate.
E Dua nje tjeter lum e lum,

Nuk la njeri pa’e sha
Athu kush mu ka mem marr
Une dua nje nga dora e pare
I bukur si jam une vete
I pasur dhe i levduar
Shume i ditur dhe me mend
i duruar dhe per gjdo vend

Po keto dhurata
i deshti vajza ne nje vend
Dhe Vajza mbeti pa’u Martue
Shkuan vite kater a pese
Vajza séshte me si me pare
Tash kerkon burre e smund te gjen
Por s’doli njeri qe ta marre
Se u plak e u shemtua
Kur erdhi dita meu martue
desht e s’desht u martua
me nje plak e kuku per mue

Nese zemra e trupi im jan bere te tuat jan bere se i ke merituar me dashurine qe mke falur
nese me mijera probleme do na dalin perpara sdo arrijn ta shuajn kete zjarr qe bashke e kemi ndezur
do e ngrejme lart si qiellgervishtes tu tregoje yjeve sa duhemi un e ti
ti tregojm henes tna kete zili
do zihemi do shqyhemi do duhemi do puthemi do iu themi te gjitheve;NA SHIHNI SA DUHEMI
netet e gjata bashke do ti zbardhim gjith trupin tone njeri-tjetrit tia falim
te puth gjith naten deri ne agim te them pa pushuar ti je shpirti im
TE DUA
TE DUA
E DO TE DUA GJITHMONE

Edhe nje nat ne pritje po mbaron
Dita e re ne pritje po fillon
Edhe sa net te tjera do te mbarojn
Sa dit te tjera ne pritje do fillojn

Ah sa me ka marr malli shum po me mungon
Po me mungon gjithqka qe te perket ty
Aroma jote syt e zi

Vetem fjalen pritje sa e urrej si erdhi kjo dit qe ta perjetoj
Kjo zemer e shkret sa shum esht lendu
Sepse pritja me rrjet e ka rrethu

Athu dovjen ajo dit ket rrjet ta shkepus te lirohem nga aty
Dhe te hidhem ne krahet e tu
Nuk e di kjo zemer sa ka me duru ket rrjet qe e ka roberu
Po ta jap fjalen qe do jem e fort se per ty bej gjithqka ne ket bot
se pa ty nuk jetoj as nje sekond

nje nate ne pyll
nje vajz si yll
qante e bertiste
se nuk donte te te humbiste,
vraponte e vraponte ngado qe te degjonte,
donte te te arrinte por fryma ju zinte.

te dua zemra ime te dua shume e di
si peshku pa uje pa ty nuk mund te rri.
edhe pse ti nuk me beson
kjo zemer vetem ty te don.
te shpresoj qe kete nje dite ta kuptosh
dhe ne krahet e mi me vrap te vraposh.

Ne takimin e par u dogja si zjarr.
Ne takimin e dyte te desha si syte
Ne takimin e trete ne zemer mke mbete.
Por nje gje nuk po e kuptoj ,qe tani, qe me ty jam dashuruar ,ti me mua sjellje ke mdryshuar. Nuk po e kuptoj perse ti po sillesh keshtu kur e din sa shum un te du…!

Loti s’do të Pushoj

ç’nga dymbëdhjet korriku
Loti mërrjedh si krua
Se di a ka ardhë te ti
Se di a te ka takuar

Ai po vjen te ti
Ta thot veq një fjalë
Se të desha shumë
E për ty kurrë
S’do të ndalet

E ti si të duash
i jep ndonjë porosi
Qoftë si shpresë e kotë
Apo hidhe në Arrati

Ai mund të shkoj në qiell
Po atje s’mund të rri
Ai kurrë s’do të pushoj
Sa do të ketë larg ty.

Fjala që më mban në Jetë

Një fjalë që dua
Kurrë nuk ma thua
Një fjalë të vërtetë
Që më mban në jetë

Pse nuk më thua
Të dua
Pse hesht
Atë fjal po e pres

Atë fjal të vlerë
Që sjell Pranverë

Ajo është jetë
O yll o lulja ime
Po të ma thuash
Të dua
Unë do të kem qetësi

Sondazh

Dashuria e pare nuk harrohet, si mendoni ju?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Komentet e fundit
About us
Writing and reading love poetry is a way to get in touch with your inner feelings about the emotions of loving and being loved. Love poetry spans emotions from hate and despair to admiration and adulation. The poems offered here reflect that diversity. Love poetry is not only for "lovers" but speaks to anyone who has experienced the desire to be loved... that is it speaks to everyone. We hope you enjoy the love poems offered by PoeziDashurie.me.
Faqja 1 nga 212