alen

Archive for September, 2009

Te shikoj nag larg,
por nuk mundem te te flas,
nuk mundem te te tregoj se te dua.
Nuk e di a mendon ndonjeher ti per mua apo me urren?
Dua te di cila eshte ajo vajze me fat qe ti ne zemer e ke?
Dua vetem nje moment ty te te kem afer,
vetem nje fjal te mir nga ti si kujtim ta mbaj.

te dashurosh do te thot:
te jesh i lumtur me lot
te qeshesh me zemer
te jetosh pa tru.
te jesh i dashuruar do te thot:
te jesh gjall por i qal
te qash me shpirt
te kerkosh vdekje
te mbetesh pa zemer…

Sa jete e poshter sa jete e ndyre dhe kur sduam te jotjme e kemi per detyre………

Shum rend qenka keshtu t’jetosh!
me dhembje, mall, e dashuri
perse zemra nuk gezohet dot,
perse shpirti rrin n’vetmi…

kur ne syte e mi
loti te me pikoj
dije se ne zemren tende
me nuk ekzistoj…

Ne syte e tu hyra nje dite
dhe smunda te dal dot prej andej
qerpiket e tu thuren nje rrjete
dhe un e jotja mbeta perjete.

Qielli i shpirtit tim ka thurur nje aureole malli rreth frymezimit te tij te vetem…..
Sa do te donte qe pikersht kjo furi ndjenje te mos pershkonte fillesen e kuqe dhe te nxehte prej mishi e kocke….por gjithmone ekziston nje pashmangshmeri, qe ndryshon ngjyrim….ndryshon lekure….ndryshon paruke….a ste duket loje humbja??!!Ikja pergjithmone….zhdukja ne terrin e fshehte te botes boshe?….nje deshire e paepur per….te rene??Pse nuk e deshe te vjetren??Sepse normal qe ajo si pjese e se djeshmes perfshihet ne harresen tende mekatare…sepse ajo te fali….te dhuroi….te ndjeu….te deshiroi…te peshtolli frymen e zemres ne nje fymarrje afshi te vetme!!!….e ti prape tradhetar i brendise tende…zgjodhe nje tjeter rrugetim te shkruar idealisht si jeta jote e lumturueshme…Ti nuk ktheve me shikimin…as nje te turbullt edhe sikur…..por vazhdove rrjedhen e reales se madherishme!!…..po je i lire te ndjekesh fuqishem enderren, deshiren, jeten…por mos kerko me…mos kerko me ate qe u zhgarravit ne dheun e dhimbjes vec per ty….!!!

Ne gjum kur te bjesh
mendo se sa shum
te dua”’
mos bjer ne mes
te krevatit
por ler 1 vend per mua

te duaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!!!

Unazen e dikuj tjeter ne gisht do e mbaj sa here qe do e shoh me mall per ty do qaj.nje tjeter ne krah krah do e kem por asnjehere e lumtur s’do jem.jam e mbushur me dhimbje qe si ve dot as emer ty do te dua e tjeter kujt do ti therras ‘zemer’.kur tjetri te me perqafoj un syte do ti mbyll dhe me mall ty do te kujtoj.edhe pse un sot te dua dhe vuaj per ty me nje nje tjeter do me duhet te jetoj.sepse fati keshtu desgiroj.ai do te flas me mua duke pershperitur sa shume me do.ndersa une me lot ne sy emrin tend do ta shqiptoj.dhe se te kam dashur dhe te dua kurre s’do ta mohoj..

Sondazh

Dashuria e pare nuk harrohet, si mendoni ju?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Komentet e fundit
About us
Writing and reading love poetry is a way to get in touch with your inner feelings about the emotions of loving and being loved. Love poetry spans emotions from hate and despair to admiration and adulation. The poems offered here reflect that diversity. Love poetry is not only for "lovers" but speaks to anyone who has experienced the desire to be loved... that is it speaks to everyone. We hope you enjoy the love poems offered by PoeziDashurie.me.
Faqja 2 nga 512345