alen

Të kam Dashur!

Unazen e dikujt tjeter ne gisht po e mbaj
sa here e shoh me mall per ty qaj,
ti me mungon,gjithçka qe je
une te kerkoj por ti askund s’je.

Tjetrin ne krah e ty ne zemer
jam mbush me mekate qe s’ju ve dot emer
po mekati me i madh per mua mbete ti
po si cohet jeta me keto marrezi.

Tjetri me puth buzen,e me perqafon
une mbyll syte mendja tek ti shkon,
rruges e shoqerur kur dal me atë
zemra ndalon rrahjet s’dua te shoh asgje.

Une te dua ty, me tjeter jetoj
ai flet me mua,une emrin tend shqiptoj.
Pse qenka ndare me hile kjo bote
ne moshen me te bukur me jetu me lot…… !!!!?

Për ty Mendoj!

Kur mendoj per ty
Ethe dhe shpirti leshon,
Mendoj per gjene me te bukur ne jete
Mendoj per dashurine tone.

Kur mendoj syte e trishtuar
Dhe buzet qe dridhen pa fjale,
Mendoj per floket mbi gjoksin tend
Dhe zemrat qe rrahin pandal.

Kur prane teje qendroj e heshtur
Dhe dridhem kur me prek ngadal,
Mendoj se brenda teje ka dicka
Qe ti ma thua me zemer,jo me fjale.

Dicka qe me ben te ndihem si engjell
Dhe hap krahet drejt teje te fluturoj,
Ti me shtrengon aq forte prane vetes
Dhe une ngadale pershperis “Te Dashuroj”.

per ty do te shkruaj

Dora ime sdo te ndalet
vetem per ty do te shkruaj
nje dite te vone do ta kuptosh
se per ty me zemer vuaj
Mergimtare je ne kete bote
shum larg je pa mua
syte per ty me pikojne lot
mos harro kudo qe je “Te Dua”
Te lutem kur te lexosh keto fjale
kupto se ketu eshte nje gje e vertete
kupto se per ty vuan shum nje djale
qe jeton i vetem pa dashuri ne jete
Shum larg te kam me kilometra,
Por ne zemer as me milimetra,
Asgje nuk dua prej teje,
Vetem te kem afer shum afer meje
Deshiroj te shof me sy
te mos digjem mall per ty
sikur te isha rreze hane
do te hy ne dhomen tende,
vetem ta dish se sa te DUA
sdo te jetojsh as 1 orë pa mua!
Dashuri e vertete ishe ti per mua
por asnjehere ne jete e shijuar
edhe pse kurr nuk te takova
ta dish se me zemer te kam dashurua …
Deri kur per ty do te mendoj
deri kur shpirti ty do te kujtoj
deri kur une i mjeri te duroj
deri ne fund te jetes zemra
ty do te dashuroj…
Mos e kupto kete si nje fjale te thjeshte
mos e kupto kete sikur tjeret thone
se kur te njoha menjehere te kam deshte
dhe do te vazhdoj te dua pergjithmone!

Poezi Romantike

Të dashurosh vetëm për të dashuru esht mekat
Dashuro vetëm kurrë ndjehesh e dashuruar

Të dhurojsh puthje është knaqsi
dhuro vetëm nëse të dhuron dikush ty

Të qajsh është dhimbje dashurije
qaj vetëm nëse dikush loton edhe për ty

Të hapish derën e zemrës është bukuri
hape vetëm nëse edhe ai e hap për ty

Të simpatizojsh dikëndë është pasuri
simpatizo vetëm nëse të simpatizon edhe ai ty

Të ëndrojsh për dikëndë është fantazi
fantazo vetëm nëse edhe ai të imagjinon ty

Të zhytësh në mendime është qetsi
mendo nëse edhe ai mendon për ty

Të vërbohësh në sy është dhimbje !!
U njohëm ne ashtu pa pritur
sikur jeta do na bashkonte
se cdo gjë ishte e ndritur
se dija se ndryshe do të përfundonte!!!

Ishte ditë e bukur në ora 13
ne patëm fatin që te njihemi
por pse vallë kështu do përfundonte
një dashuri e dlirë si agimi???

Si duket fati s’na buzëqeshi
se hymë në rrugë të gabuar
se kështu fati s’na deshi
të jemi ne të përqafuar .

Dashuri e Gabuar

Me mahnite, me bukurine e brishte
E une ty, te dashurova
Me tradhetove, padrejtesishte
Por une, nuk e kuptova.

Te embla, ishin fjalet
Nga goja, kur i nxirrje
Por jo, ndjenjat e tua
Qe ne zemer, i fshihje.

Ditet, shpejte kaluan
C’do gje, u vertetua
Loja, qe beje pas kraheve
Me genjeshtrat e tua


102 Komente për “Poezi Ritmike-Poezi Dashurie”

Posto një koment

Sondazh

Dashuria e pare nuk harrohet, si mendoni ju?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Komentet e fundit
About us
Writing and reading love poetry is a way to get in touch with your inner feelings about the emotions of loving and being loved. Love poetry spans emotions from hate and despair to admiration and adulation. The poems offered here reflect that diversity. Love poetry is not only for "lovers" but speaks to anyone who has experienced the desire to be loved... that is it speaks to everyone. We hope you enjoy the love poems offered by PoeziDashurie.me.