alen

Lutjet e Benit

Sa ditë e bukur, Nata po ikën ngadal , dhe në dritaren e dhomës së Benit shfaqet freskia e mengjesit . Kthjelltësia e kësaj dite të bukur filloi të duket menjëher kur Beni , hapi sytë dhe shiqoi nga jasht rrezën e parë n’dritaren e tijë , në katin nën pullazë . Beni u ngrit menjëher dhe hapi dritaren duke shtrenguar tër trupin e tijë të gjysëm zhveshur për tu liruar nga dehja e gjumit .
Për një qast filloi të kënaqet me freskin e këtij mengjesi , duke dëgjuar qetë e lehtë melodin e cicirimave të zogjve , që i ngjanin operës Vineze .
Nga jasht vinte aroma e luleve të shumta Pranverore , puhia e të cilave për ditën e sotit i mori gjumin Benit . i bukur dukët fshati im , melmerit Beni , duke veshtruar qdo anë e qdo kënd , qdo shtëpi dhe tymin e ogjakve të tyre, për t’zbuluar më të hershmit e zgjuar.
Rrezet e mengjesit sikur kishin krijuar një Ylber shumë ngjyrash , apo një Urë shiqimi për sytë e Benit , ku matan livadhit në shtëpin e xha’Vanxhelit , goca Zoga kishte hedhur shtatin duke veshtruar vehtën në pasqyrën e dritarës së hapur nga mbrend . Tani aty kishte ngulitur Beni që të dy sytë e tijë kaltrosh , dhe duke mos e kuptuar fare , futet në urin e dashuris së kërkuar.
-Zoga ishte bukuri natyrore , që provokonte pa dashje nga terheqja edhe lulet e livadhit për t’kthyer kokën andej , dhe mu po si këto lule të mengjesit përplot Vesë , ashtu ishte edhe i tëri trupi i sajë lakuriq , që po sa kishte përfunduar larjen dhe tani po krehëte flokët pran pasqyrës
Beni mbushej me këndjen e mendimeve të tijë , për ti ndihmuar Zogës ta tërheq Krahërin me dorën e tijë , a’ për ti lëmuar ato flok të zeza e të gjata gjer në belë .
Beni filloi të mbahej në boshtin e dritarës së ndarë për mes , dhe filloi të lutej në pëshperitje .
Oh’ sa do te doja t’bëhësha tani Flutur , e t’ateroi në supin e Zogës , e t’pijë një pikë ujë që ta shuaj kët zjarrë ,që po me fundos në mallë , e po me djegë e flakë po më kallë .
Ah’ po të isha zogë t’fluturoja , do ulësha në qatin e asaj dritarje , e ta vështroja nga afër kët Hyjni t’bukuris së fshatit , po të isha Bilbil , do tja merrja një kënge të vajit e t’mallit e bashkë me Zogën ta shëndrronim në gëzim .
Po sikur t’me trembte Zoga , do ngrihësha vrap në ajrë dhe nga krahu im larosh do shkputësha t’paktën një pend , që n’dhomën e sajë t’fluturoi leht e të rrëshqas mbi trupin e sajë të të njom e t’bardhë .
Oh’sa do t’doja të isha unë , fija e katërt i flokut të sajë , të t’mbshtiellëm e t’nderlidhëm mes duarve e gishtrinjëve t’sajë kah t’më bëj bistekë .
Kështu vazhdon Beni të lutët ; Oj’Përendia e dashuris të t’kesh mëshir ndaj meje , e më bëj një qik ndihmë , të futëm në zemren e Zogës sepse ajo tek unë tani ka hyrë .
Më bën o’Zot mua xhamë të asajë pasqyrje t’dritarës së dhomës Zogës , mu t’asajë në të cilën dukët biografia e hijëzuar dhe e përshkruar nga realiteti përballë sajë , e të dukët e tëra në mua ashtu siq është .
E unë , do mbledhë qetësin e Botës , e t’mbetëm në mëshirën e sajë , do i falëm e do i mbetëm nga sot e për tër jetën , pafajësis t’pa sherrë t’këtij mengjesi që m’bëri të dashurohëm….

NË PARK
(Tregim i një Dashurie të humbur)

Lulja vuante shpirtërisht,por këtë askush nuk e dinte.S’kish guxim t’i tregojë asnjërit këtë çka ajo ndjente.Kishte turp prej babës dhe nënës,turp prej gjith botës.Vuante dhe vuajtjes së saj nuk i gjente shërim.Dita më ditë tretej si qiriu.Apetit për të ngrënë nuk kishte.Gjumi s’e merrte dhe dëshira për të jetuar në vetmi ishte shtuar pa masë.
Përditë rrinte në parkun e qytetit. Ulej në një shkëmb dhe krejt e shqetësuar dhe e shkujdesur vështronte poshtë e lartë dhe thithte pa ëndje erën e luleve shumengjyrshme. Herë herë shfletonte një libër,këndonte një roman.

Mos ishte valle ai roman,që e kishte bërë të vuaj? Ndoshta.Jo,ajo vuante prej dashurisë.Para disa muajve rasësisht ishte njohur me një djalë të ri. Fisnik – e kishte emrin.Ishte mjaft i pashëm dhe tepër i sjellshëm. Lules, Fisniku iu kishte ngulur në zemër, e pëlqente, e donte, por megjithqë kishin biseduar shumë herë, nuk kishte pasur guxim që t’ia çfaqte ndjenjat e veta. Kishte turp, madje nuk e ndinte se a ndjente edhe Fisniku si ajo. Bisedojshin vetëm për të tjerët dhe kurrë për vehte.
Lules nuk i durohej më. Me çdo kusht duhej t’ia çfaqte atë që ndiente. Në takimin e parë, mbas disa muajve kishte vendosur:“të dashurojë me gjithë zemër“, prandaj pritte.

Në të hyrë të parkut u duk Fisniku. Ishte me një femër. Ajo ishte e veshur mirë, dukej simpatike dhe mjaft tërheqëse. Duke ecur krah për krah me Fisnikun, qeshte dhe bisedonte ëmbël. Lulja që rrinte vetëm në shkëmb ua tërhoqi vëmendjen, prandaj drejtuan hapat kah ajo. Kur Lulja pa se Fisniku po vinte i shoqëruar prej një vajze menjëherë e rroku gjelozia, u zverdh në fytyrë, libri i ra prej dore dhe mezi mbajti lotët.
-A ti qenke Lule? Ka kohë që nuk jemi pa. Si ke shkuar me punë?Pse po dukesh e shqetësuar? – pyeti Fisniku.

Jo, kot, s’kam gjë, vetëm m’erdhi si çudi kur të pashë me….
Si! Nuk njiheni? Po të prezentoi me motrën time…
Motër e ke? Mua më shkoi mendja se mos e ke dashnore,- dhe uli kokën prej turpi.
Ishim nisur për te e fejuara e vëllaut. Fisniku ka më gadi një muaj që është fejuar. A ka më tepër Fisnik?!- foli Drita-motra e Fisnikut.Po, sot mbushet një muaj, që kurse jam fejuar. A po vjen edhe ti Lule bashkë me ne?Dëshiroj me të njohur me të fejuarën time ? Me një gjysmë zëri, Lulja e pyeti: ”Si e quajnë të fejuarën tënde? A është e bukur… oh e shkreta unë”-përshpëriti në vehte.

Lulja humbi krejt vemendjen.Djersë të ftohta filluan t’ia mbulojnë ballin. S’dinte si të flas më. Humbi drejtpeshimin dhe u shtri në shkëmb.Drita vrapoi për t’i ndihmuar…!

Çfarë ke Lule? Fol,mos mbaj gjë të mshefët,i tha Fisniku duke i mbajtur kokën me të dy duart.
Ah, Fisnik! Shpirti im vuan dhe jeta ime hecë si një rreke e turbullt. Ndjej diçka për ty. Nuk mund të tregoi mbresën e madhe të zemrës s’ime. T’adhurojë për së tepërmi dhe prej teje s’kisha për t’u largura kurr. Fëtyra jote dhe sjellja jote më bënë që të mendoi për ty.Të dashurova, por kot.Ti qenke fejuar. Fisniku e ndëgjonte me mallëngjim.

Më fal Fisnik. Mos i trego kujt për marrëzinë time!
Jo, Lule! Nuk është marrëzi pse dashuron. Ti je e pastër dhe e sinqertë. Ashtu si më dashurove mua, dashuro një tjetër. Turpi nuk na la që të mirremi vesh me kohë. Unë ia fala zemrën tjeterkujt. Kujtimi Yt do të më mbetet i paharrueshëm…

Ah,Fisnik! Një luftë të madhe ndjej në shpirtë. Kam dhimbje. Kam frikë. Sytë po më njomën prej vajit. Më ka hy një tmerr, një dhimbje… S’kishin kaluar shumë ditë, e Fisniku duke kaluar rrugës ku e kishte shtëpinë Lulja, vuri re se dritaret ishin mbuluar me një perde të zezë… Dy pika lotë i rrëshqitën prej sysh. Ishte përshëndetja e fundit e tij për Lulen e turpshme.

“ DRAME DASHURIE ”

Tek po prisja ne qetesi,ne trotuar me shoket e mi,
U merzita thashe c’te bej,valle me ke te bisedoj,
Kur papritur aty prane nje vogelueshe me shikon,
Thashe te shkoj te bisedoj me te ,e pastaj me te te lodroja.

Por, jo pastaj s’munda te flas,sepse dy syte e saj plot gaz
Dicka me kujtonin,kohen e shkuar me afronin
Ne syte e kesaj vogelushje,ngjyre qielli si kristal
Gjindeshin syte e EDES, qe kisha dashur, e me vone ishim ndare.

O EDA ku je ti,per pak kohe te harrova
Ty te shoh vetem ty,EDA ti ta dish se sa te dua une prape.
Ju afrova une vogelushes,si e ke emrin une e pyeta
LINDA,LINDA mu pergjigj,me zerin e saj te bute e te lehte.

O moj LINDA bukuroshe me mua a mund te flasesh
As me thua mua ti,ke po pret me kaq lumturi
LINDA e vogel buzeqeshi,une foli e pastaj qeshi
Po pres mamin une tani,te shkojme te lodrat perseri.

Po kush eshte valle mami yt,ti nga syte kuj I ngjan,
Dhe ne balle syte e bukur,te EDES qe dua ti mban
Ja ku eshte mami im,thirri LINDA e vrapoi
Nje grua e kapi per dore dhe e perqafoi.

Oh ne cast sec ndjeva,syte mu erresuan
Se ne duart e mia pak me pare vajza e ime kish qendruar
Ne te dy ne ate cast si statuja po qendronim
EDA me shihte me inat,dhe ne syte e saj nje lot I bukur vezulloi.
Fryma me merrej me ngulm, shpirti me ish copetuar
Prane meje, fare prane qendronte EDA qe shume e dua.

Si vegim ne ate cast,koha e shkuar mu kujtua
Kur EDA tha se priste femije,dhe une ika e lashe si te huaj,
Shume kohe me pare kisha kerkuar ,ne lagje e qytet
Por jo se kisha gjetur,dhe mundohesha qe ne zemren time ta mbyllja kete plage,
Duke thene se ajo kash vdekur!
Dhe tani pas 5-vjetesh,para meje me qendronte
Duke me pare me cudi,si nje te huaj qe nuk deshiron ta shikonte.

EDA belbezova lehte,ta dish sa te kam kerkuar
Cdo dite per ty kam menduar,cdo nate per ty kam enderruar
LINDA eshte vajza ime,me thuaj EDA mos hesht me
Me thuaj pra ki meshire,te lutem mos me ler te vdes.
Ajo me pa e inat,dhe filloj te fliste,
Kete femije qe sot e dashke,pse para 5-vjetesh e braktise.
Na le e u largove,me le dhe me tradhove
Duke jetuar ne vetmi,rrita vajzen femi.

Tani c’pret nuk dua te te shohe,largohu ik sa me larg
Shpirtin me, mos ma copeto,20 vjece mu me le,fat te zi e jeten ma nxive!!
Mos valle nuk u ngope e don t’ja nxish jeten edhe kesaj femije.

Atehere I mallengjyer u ktheva nga LINDA ,hapa krahet me mallengjim
Qe ti jepja pak ngrohtesi,
LINDA I thashe jam babai yt,te lutem te pakten ti
Te lutem mos me braktis,une tha LINDA nuk kam baba
Babai im a vdekur,mjaft thirri EDA ,LINDA,hajde sot ne rruge helmin kemi gjetur,
LINDA e vogel ne ate cast,mua me inat me pa,dhe filloj te vajtonte
Mamin e saj te perqafonte .

Shkoj shume kohe dhe LINDEN se pashe me,EDEN shihja ne enderr cdo nate,
Veshur me fustan te bardhe,dhe me pyste perseri ,Pse ke ardhe??
Nje dite ne lulishte kalova,si gjthmone me melankoli
Kur pa pritur c’te shikoja LINDA ecte ne vetmi
LINDA thirra fort vrapova,hapa krahet dhe e perqafova,perhere te pare kur e pushtova
Ne kraharorin tim tik-taket e zemres se saj degjova.

Ne duar mbante nje tuf me lule,trendafila gjak te kuq,ne sy cudi kish lot
Valle mos ishte e semure apo kish lumturi plot
Mendova se ne syte e saj,lotet nuk ishin vetem gaz,prandaj I thashe me qetesi,hajde te ulemi te dy bashke.
I ngrita floket e saj kacurrela,dhe e pyeta LINDA lulet kuj po ja dergon??
Mos mami ka ditelindjen dhe asaj po ja dhuron
Jo tha LINDA me ze te dridhur, mamit vertet lule po I coj
Por jo per ditelindje po ne varreza po ja dergoj!!!

Mami im nuk rron me,vdiq plot trishtim,tek po vdiste plot hidherim,thirri ku je GONI im??!!
Nuk e di se si ne kembe qendrova,shpirtin se si e frenova,shpirtin qe donte te dilte,sesi e ndalova
Kapa LINDEN I fshiva lotet,dhe me te per dore ne trotuar,kalova dhe per nga varrezat u drejtova
Ne te dale te varezave,ish nje varr I ri ,ku me germa floriri ish shkruar EDA, EDA qe vdiq ne rini!
U afrova dhe u ula, lotet me nuk I durova,varrin filloja ta pushtoja me te puthura ta mbuloja.

EDA- EDA thirra me ngushellim,te lutem ngrihu vetem njehere, te te shoh ato sy plot zjarr e te vdesim te dy penjehere!
EDA te lutem ngrihu LINDA te kerkon,EDA-EDA lotet tane nuk degjon
O ti dhe dhe I zi,te lutem vetem per nje cast,te lutem lere EDEN te dale,te mos rri aty ne varr.
Pse mes eshtrash e krimbash ,trupi I saj duhet te qendroj,pse valle engjell si ajo s’duhet te shohe drite perseri !!

Mire pra kete lutje nuk po ma degjon,mesazhin tim plot me lot,dergoja EDES ne ate bote,dhe tregoj plot me gjate,
se sa shume e dashurova,dhe dhuroj shpirtin tim po se pranoi
EDA e di mire se une ne varr ty te cova,ndaj I lutem zotit shpirtin tim ne ferr ta coje
Deshiroj qe shume shpesh te vdes,qe me ty te takohem,qe me ty te bashkohem
Ne kete cast me lot e ngasherim,ne faqe dicka po luante,ishte buza e LINDES qe me embelsi me foli
Babi babi ti mos qaj,shpirtin tim mos e copeto,zemren time te vogel ,ti mos e lendo.fjala babi me tronditi,
O sa shume e kisha pritur,sepse edhe ne enderr kjo fjale me kish ikur,
Ne kete cast,me gishtin e vogel LINDA dicka po me tregonte,sepse loti im e I saj,mbi fjalet e pistafit te bardhe kishin rene!

Mos qaj ti LINDA mos qaj se babai ty do te te marre.mora LINDEN per dore,nga varezat te dy dolem
Ktheva koken menjane sepse dashurine atje kisha lene,bashke me dashurine ,kisha lene edhe shpirtin tim.
Tani zemra per LINDEN me punonte,qe asaj lumturi ti dhuronte,mora LINDEN une per krah,dhe fot e perqafova,
Lotet rridhnin curk,ne syte e saj nje shprese shikoja.

LINDA – LINDA zemra ime,sa fat keqe paske qene
Njehere e vogel pa baba dhe tani je pa mama.

Mora LINDEN per dore dhe I mora nje akullore,por nuk e donte rrinte e shikonte
Po pse nuk e do akulloren LINDA, oh more babi si kur te ishte dhe mami,sa bukur….dhe te tre ne lulishte tani te shkonim,
Dhe ne zemren tone krahe do te merrte enderrimi!

Oh ta dish ti o babi,sa shume mami te donte,sa here te kujtonte me te puthura e lot fotografine tende mbulonte!
Ne ate moment,akullorja LINDES nga duat sec I ra,dhe filloj pas ne gruaje te vraponte
Mami mami ti me prit,mami mami ti mos ik,
Kur e pa qe s’ishte ajo
U kthye nga une me ngasherim, koken mbi trupin tim mbeshteti,ngasherimi I saj me rreshqethi!!

Qe te dy ne trishtim,
Ne krahe te njeri tjetrit rrinim
Dhe yjet lart ne qiell.


50 Komente për “Proza Dashurie”

 • Kjo historia”drame dashurie”ma rrenqethi mishin,o zot sa e dhimbshme.Mire ato te dy qe vuajten per njeri tjetrin,por tani te vuaje dhe femija.Kjo mbase mund te jete dhe nje histori e trilluar,por kjo ndodh dhe ne realitet,prandaj me duket kaq e dhimbshme

 • good:

  sa e bukur dhe sa e dhimbshme njekohesisht

 • vesa:

  nese do te jetosh jeto por jo pa mua nese do te flesh fli ne krahet e mi e aty ne do te flejm te dy te dua zymer vesa love forever

 • vesa:

  Hape zemrën të hyj mbrenda
  mbylle shpejt se u qmenda
  dora shkruan zemra ndikon
  ktheje letrën nese mendon zymer…………..

 • vesa:

  Ndëgjo zemrën time
  po të thotë të vërtetën
  se për ty jam gati
  ta japë edhe jetën zv

 • vesa:

  Malli për ty zemrën ma kalli
  eja te unë një puthje ta fali
  puthja ime e ëmbël si qershi
  kur të më puthish mua
  e kupton fjalën dashuri zymer vesa

 • vesa:

  Nëse ndahem nga ti
  do të qaj ditë e natë
  do ta mallkoj nanën
  që me lindi pa fatë

  Buzët ti afrova
  zemrën ta dhurova
  e di qe s’gabova
  që në ty u dashurova

  Do të puthi ëmbël
  që gjatë të më kujtosh
  nëse ndonjë herë largohesh
  përsëri të më kërkosh

  Ti më bën akull
  ti më bën zjarr
  ti po më mbyt
  ti po më ngjall
  per nje person z vvvvvvvvvvvvvvvvvvv zzzzzzzzzzzzzzzzzzzz

 • vesa:

  Me fal qe te deshta e kete ti se meritove
  Me fal qe po vuaj e kete ti ma shkaktove
  ndoshta vjen nje dit qe kurr ti se mendon
  dhe ateher e merr denimin qe e meriton
  per ne ska pyetje ska as pergjigje vazhdo
  si me par dhe njeher zemra dot digjet
  vetem lute zotin te ti fale gabimet
  se ne boten tjeter i fillon gjykimet
  atje llogarit ke me i dhen vet
  nese me kerkon mua kurr sme mem gjet
  une do te jetoj ne nje jete te bekuar
  se kurr ne kete bote askend se kam tradhtuar
  sikur ma bore mua atje ke me gjet
  me rende se mua do e kalosh ate jete
  te dua zymer d….

 • DASHURIA PER TY ME DOGJI ZEMREN
  IRONIA JOTE NE GUR MA KTEU SHPIRTIN
  DHE U GDHEND MBI ZEMREN TIME
  JETA IME JE TI

 • DASHUROVE?
  PO NJE SHPIRT
  JETOVE?
  JO
  PSE?
  SE KETRUSHIA NE ZEMER KISHTE VEC IRONI

 • drazhan:

  Mos me ler ne erresir te qaj, dashurin qe ndjej me ty dua ta ndaj , dua t’kem pran te t’ledhatoj deri ne ate cast kur vdekja ne varr do me qoj

 • kater ane i ka kjo bote zgjidhe rrugen mos rri kote qdo kush do ta gjej nje drjetim un ne lindje ti ne perendin…

 • #
  Jam i ftoht si dimri ne male
  se ti zemres time veq dhimbje i fale
  plaga ime mbeti e thell sa nje det
  ti nuk je ajo qe harrohesh aq leht..

 • eri:

  Burrat shpiken zjarrin per te djegur furrat,zoti gjinjte e grave per te djegur burrat,keto q po ju them jan fjale fikse,ne zemren q digjet s”hyet me zjarrefikse..per ate q humbe gjumi nuk t ze e kupton sa vlente ngaqe se ke me..

 • po shkruaj me lot ne sy me dhimbje ne zemer me mungon ti me mundon largesia qe ´po na ndan nuk e di pse jetojm kur gjithmon po na ndan kjo largesi ti je ne lindje e une ne perendim dua qe e gjith bota le ta dije se sa shum te dua ti je M+S=LIEBE emmrin tim dhe tendin pak pak kush e nje kemi nje emer me vler te dua Muslim te dua ma shum se veten time te betohem ne zot se me te vertet je gjethshka per mua

 • femrat jan katile por dashurin e qajn me hile djemt jan te but por dashurin e kan te shkurt TE DUA ME BESO TE PRITA MOS HARRO TE GJITHA PER TY I DHASH KU JE TI TASH

 • syla:

  te dua ta them te sinqerten ne raste te veshtira por ty e jap jeten

 • Jam nje djale 22 vjeqar vuaje me zemre digjem me shpirt qe ti nga un don me ik ket se kam prit kur filluam bashk me kalu familja ime ishte kunder dashuris ton dola me qira lash nene babe moter vlla per ty zemra dhe shpirti im e di sa ka vuajtur tre muj dit mbase tre muajve pranuan dashurin ton dhe me kethyn ne shtepi tek prind e mi fillova shum ta dua jeten u gezova shumm kur te kisha edhe ty po edhe familjen time koha kalojke punojsha aqe sa kisha mundesi kaluan 3 vitet familjarisht mbase tre vitev u fejuam ti ne fillim me kerkove qe te lejoja me perfunduar shkollen e mesme dhe pranova sepse un e kisha len shkollen fillore te kujdesesha per familjen time kishin shum nevoj qe un te punoja dhe at e kisha endrre qe ta kryshe shkollene e mesme e fakulltetin tek un kaluan edhe dy vitet e qyse fejs dhe shkolle e perfundove pa prit jeta mu be e zez u semura rend dy her sulume ne zemr mjekt nonstop me thojshin nga merzia por veq nje zot qe me ka fal at e din si dhe pse pa prit ti jeke dore nga un isha i shtrit ne spital as nje minute nuk me thirre ne telefon as nuk erdhe me me vizitu dola nga spitali wolla me vike rend sun besoja ket nga ti me derguane ne shpi erdhe kishe me me vizitue si hyren ne deren ku isha i shtrim ne ate dhome te pashe ne syte e tu qe dishka kish ndryshuare nuk kishe ardh me me gezuare ket her si perpara nuk heger as gje as nuk pine isha i shtrim nuk mujsha as qe te qona ne kembet e mia as nuk me perqafove si per para rrija i heshtur e shikojsha nejte dy ore dhe dole u pershndetem dhe dule edhe babai im te percjelle deri ne stacijon ku ishin taksistat un mbeta shtrit fillova te qaj qfare dhe pse nuk hegeri as gje dhe as nuk pini as nje cafe ne mbremje te thirra ne telefon nuk e hape u bera merak si si esht e munder as telefonin mos me hape te thirra 30 here por kot pas ores 23-00 u hap telefoni nga mami yte dhe nuk me pershndeti si e pershndeta mendja me shkoje se qvar ka ndodhure kur pa prit mami yt mu rrok o ti djal un skam qik me marr qashtu qysh ka then babi yt nuk disha as gje dhe duke bisedu me te ajo me tha qiken tem duhesh me ardhe me marr me limozin dhe ne restorant te ma dergojshi si krejt bota qe po i marrin e jo me nje makin thash un as gje spo disha po nese babi ka than me nje makin at her qashtu duhet me mbet edhe ne fund ma shum kam deshir un me ardh me marr me limozin e me dergu ne restorant se ti po skam mundesii puntore vizki jom edh kesh smut kam hargju shummmmmm un qishtu po te thom e mbylla telefoni dhe hyri babi ne shpi e thirra thash babi shka ke bisedu me te re tanden thas pse thash shka me tregoj tha i thash bre me ardh me te marr me nje makin se rendet si kam siii duhet nje her po deri nesera send keq st la kejt bahen tha esht problemi me i vogeli ky babe thash jo mu qishtu me kan than fol me tha babi ma mir me qik e tani kallcom shka po thot edh ajo kaluan edhe 1 ore me thirr ne telefon dhe fillova me fol me te tha valon ja e lajm qashtu qysh ka than nana jem jo jo un po e kryj fakulltetin dhe ti deri ta kryj fakulltetin un ti i kryn qato pun qysh tha nani sun besojsha un tha ket vit sun hyra ne fakulltet sepse skisha leternjoftim e ne vitin 2011 a 2012
  filloje ne fakulltetderi ta kryj qat her jo jo ti rruges tende un times dhe humbe nga une me nuk erdhe as sum thirre si te vazhdojeeeee ket jet te zez dua veq te vdessssss

 • ma mir t vdes n moshen rinore se sa t shoh me tjetren per dore

 • Klara:

  Kerkoja lumturine
  mora vetmine
  kerkoja gezim e jo lot
  tani kam ndjenjen qe se shuaj dot
  te fitova njehere
  por sdita te te vleresoj
  s’pres më me gezim asnje vere
  sepse kur ste shoh kam frige se te harroj
  por kete ndjenje e kam kot
  me beso jam munduar te te harroj , por ste harroj dot
  tani te kam humbur e ndoshta pergjithmone
  ngushellim mundohem te gjej tek historia jone
  tek ajo histori qe ska fund as fillim
  tek ajo ku vuajti vetem shpirti im
  kurre nuk e mesova se c’ndjeve ti
  por zemra ime te deshi ne pafundesi
  te deshi dikur dhe te don tani
  kjo ndjenje do zgjase deri ne perjetesi
  ne zemre ndoshta ti ke nje vajze tjeter
  dhe une enderroj nje histori te vjeter
  shume nga ti kam duruar
  miliona fyrje pa mbaruar
  por me solle dhe lumturi
  dhe ende ma sjell sa here te mendoj ty
  ate qe kerkova sma dhe kurr mua
  sme ngelet gje tjeter vetem te te them
  TE URREJ SE TE DUA

 • Klara:

  Në vitet shkollore në nje dhom te erresuar ëmbel bisedonim dy te dashuruar , i bëj pyetje vetes pergjigje me fjal ska , vall ajo qe i bashkon dy zemra emrin si e ka . Si i thojn kesaj gjeje vall a ka emer kur lëshoet buza mbi buzë e zemra mbi zemër .
  Dy te dashuruarit pëgjigje kërkojnë e zmerat e tyre kthehen e thojn : Me buzë mbi buzë ndjej nje embelsi e zemër mbi zmër i thojn” Dashuri ”……

 • arben:

  lahi lahi il all-llah

  a Valoni qikjo histori jote kuka diqka qe po te preka ne zemer kisha pas deshir me shkru me ty ne msn me ta gjet naj qik ose mej qa naj halle tung te pershendes une jam beni nga gjilani jetoj ne gjermani.

  mos e kuptu jeten veq dashuri se te jesh i bindur qe ka shum gjera ne ket jet qe jan me te rendesishme se dashuria. prandaj mos u zgjenje nga jeta behu i fort se ne ket bot ka tuli njeri qe se meriton mej than njeri.

 • genta:

  te dua te dua dri sa te vdes ede kur te vdes ne ate bot t epres

 • syla:

  femrat jan katile por dashurin e qajn me hile djemt jan te but por dashurin e kan te shkurt TE DUA ME BESO TE PRITA MOS HARRO TE GJITHA PER TY I DHASH KU JE TI TASH

 • syla:

  VALONI:
  February 8, 2011 at 11:29 pm
  Jam nje djale 22 vjeqar vuaje me zemre digjem me shpirt qe ti nga un don me ik ket se kam prit kur filluam bashk me kalu familja ime ishte kunder dashuris ton dola me qira lash nene babe moter vlla per ty zemra dhe shpirti im e di sa ka vuajtur tre muj dit mbase tre muajve pranuan dashurin ton dhe me kethyn ne shtepi tek prind e mi fillova shum ta dua jeten u gezova shumm kur te kisha edhe ty po edhe familjen time koha kalojke punojsha aqe sa kisha mundesi kaluan 3 vitet familjarisht mbase tre vitev u fejuam ti ne fillim me kerkove qe te lejoja me perfunduar shkollen e mesme dhe pranova sepse un e kisha len shkollen fillore te kujdesesha per familjen time kishin shum nevoj qe un te punoja dhe at e kisha endrre qe ta kryshe shkollene e mesme e fakulltetin tek un kaluan edhe dy vitet e qyse fejs dhe shkolle e perfundove pa prit jeta mu be e zez u semura rend dy her sulume ne zemr mjekt nonstop me thojshin nga merzia por veq nje zot qe me ka fal at e din si dhe pse pa prit ti jeke dore nga un isha i shtrit ne spital as nje minute nuk me thirre ne telefon as nuk erdhe me me vizitu dola nga spitali wolla me vike rend sun besoja ket nga ti me derguane ne shpi erdhe kishe me me vizitue si hyren ne deren ku isha i shtrim ne ate dhome te pashe ne syte e tu qe dishka kish ndryshuare nuk kishe ardh me me gezuare ket her si perpara nuk heger as gje as nuk pine isha i shtrim nuk mujsha as qe te qona ne kembet e mia as nuk me perqafove si per para rrija i heshtur e shikojsha nejte dy ore dhe dole u pershndetem dhe dule edhe babai im te percjelle deri ne stacijon ku ishin taksistat un mbeta shtrit fillova te qaj qfare dhe pse nuk hegeri as gje dhe as nuk pini as nje cafe ne mbremje te thirra ne telefon nuk e hape u bera merak si si esht e munder as telefonin mos me hape te thirra 30 here por kot pas ores 23-00 u hap telefoni nga mami yte dhe nuk me pershndeti si e pershndeta mendja me shkoje se qvar ka ndodhure kur pa prit mami yt mu rrok o ti djal un skam qik me marr qashtu qysh ka then babi yt nuk disha as gje dhe duke bisedu me te ajo me tha qiken tem duhesh me ardhe me marr me limozin dhe ne restorant te ma dergojshi si krejt bota qe po i marrin e jo me nje makin thash un as gje spo disha po nese babi ka than me nje makin at her qashtu duhet me mbet edhe ne fund ma shum kam deshir un me ardh me marr me limozin e me dergu ne restorant se ti po skam mundesii puntore vizki jom edh kesh smut kam hargju shummmmmm un qishtu po te thom e mbylla telefoni dhe hyri babi ne shpi e thirra thash babi shka ke bisedu me te re tanden thas pse thash shka me tregoj tha i thash bre me ardh me te marr me nje makin se rendet si kam siii duhet nje her po deri nesera send keq st la kejt bahen tha esht problemi me i vogeli ky babe thash jo mu qishtu me kan than fol me tha babi ma mir me qik e tani kallcom shka po thot edh ajo kaluan edhe 1 ore me thirr ne telefon dhe fillova me fol me te tha valon ja e lajm qashtu qysh ka than nana jem jo jo un po e kryj fakulltetin dhe ti deri ta kryj fakulltetin un ti i kryn qato pun qysh tha nani sun besojsha un tha ket vit sun hyra ne fakulltet sepse skisha leternjoftim e ne vitin 2011 a 2012
  filloje ne fakulltetderi ta kryj qat her jo jo ti rruges tende un times dhe humbe nga une me nuk erdhe as sum thirre si te vazhdojeeeee ket jet te zez dua veq te vdessssss

 • edhe pas njemi vjetsh kur pluheri i harreses te na ket mpuluar ti do te jesh engjelli im i perferuar kiramat

 • un do te jem dhe do te pres ne jet e portejne pasi aty do te jemi perfundimish bashk

 • dola ne dritare me e po ni cigare tuj mendu per ty KIRAMAT i rash murit me kry

 • keks keks pllazma keks fillon me puth je e mbaron me seks

 • me fal nese te bera te lotoj dhe ato pika lot te te merrin ate buseqeshje me ciln qdo qast ma bush je zemren time
  KIRAMATTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT

 • lotet e dashuris te bejn te ndish akull ne zemer ne shpirt dhe filloj te ngrij dhe ndenjat

 • ky akull te pushton gjith trupin dhe ne fund akulli i krijuar nga ato pika lote nkri dhe vet lotet duke ber te ndihesh e pa vler per te tjert

 • hana lart toka poshtune ne mes te gjith zemres nga kiramati ju pershendes

 • krejt i shikoj zemren ja plasi,kush lyp njoftim korkuj sja rrasi,kta djemt e sodit krejt jon tranu,mendojn se i du,pse i kam shiku…

 • me fal qe te kam dashtur e qe te dua akoma me vjen keq po po te fshij nga jeta imeee

 • une:

  NGJARJE E VERTET…

  Ishim fëmije te vegjël, ishim te lumtur, s’dinim qka ishte xhelozia, se dinim qka ishte tradhetia. Por vetëm një gjë e dinim, qe me kalimin e kohes kuptuam se ishte dashuri, qe na bënte te lumtur dhe fluturonim nga gëzimi.
  Per mua ti ishe trendafil i bardh me fleta e rrema, e unë isha nektari permbi fletat e tua.
  Kaluam disa vite lumturie dhe asnjeri nuk besonte qe kjo sdo te zgjate, që dashuria do te shuhej, e nektari i ëmbel nga fletet e trendafilit do te shkundej, e ti nga trendafili me fleta e rrema do te shendrroheshe ne një trendafil me gjemba.
  Që një dite kjo dashuri do te na qonte ne nje udhekryq dhe s´do te dinim nga tja mbanim dhe që se cili do te vazhdonte jeten e tij ne nje rruge jo se bashku, por te ndare.
  Sepse ne jete ndodhin te papritura qe kun nuk doje ti besoje se jane te verteta.
  Asnje moment nuk besoja qe njeriu qe e doja me shpirt e zemer me shume se jeten time pa kurfar hile e interese do te shendrrohej ne njeri tjeter ne nje diktator, ne nje njeri qe vetem vetja e tij i dukej i lart dhe i mire per te ulur te tjeret. Fillove te me perbuzë,me lëre terë natën vetëm duke pritur e zgjuar… jo jo nuk do te besoja kurr.
  Po ti te gjitha keto i bëre pa menduar fare se nuk i meritoja, duke me lenduar thell ne shpirt e zemer duke me shkaterruar qdo dite, duke me rrahur, vetem e vetem per te degjuar te tjeret.
  Dmth une kisha filluar te mos ekzistoj per ty, nuk kisha kurfar vlere, qdo gje shkonte duke u shkaterruar, sepse ne vend te parë me nuk isha un po te tjeret e sidomos shoqeria.
  Te gjitha keto veprime te tua te pa merituara me shtyjten te mar nje hap dhe veprim te pa deshiruar per jeten time, qe kurr nuk e kisha menduar me par, dhe te largohem nga shtepia qe ti dhe te tjeret te jeni te lire dhe ta shijosh jeten ashtu siq e lype pa mua, pa njeriun me te rendesishem. Pa shoqen e jetes.
  Se tani une per ty isha e huaj dhe nje barri(peshë) qe qdo dite vetem te rendoja.

  Me sa di njerzit kur martohen mesveti martohen per ta shijuar jeten, per ta bere tjetrin te lumtur, per të krijuar familje, per ta dashur tjetrin sikurse veten, te jan te afert, si mishi me thonin, te jan nje trup i vetem.
  Por me ne ndodhi e kunderta qdo gje u shua.
  Me lendove, me shkaterrove, me shendrrove ne skllave nga njeriu i shkolluar.
  Jetoja e mbyllur sikur ne ferr duke me komanduar qdo njeri.
  Ma lenduat shpirtin e zemren por faleminderit qe me le te theme shume e shum here me mire te jemi te ndare, me mire nje fund me dhimbje, se nje dhimbje pa fund.
  Koha do ta bej te veten dhe plaget do te sherohen dhe dashuria ime (trendafili im) do ta kuptosh se ke gabuar dhe ke humbur shume. Por do të jetë tepër vonë.
  Me te mirën e botës nëse do ta gjesh, mendoj se i lumtur s´do te jesh. Sepse do te jetosh me ndergjegje jo te paster
  dhe ankthin e fajit qe MUA me lendove. E pse??? Per asgje.
  Dmth. ti nuk me deshe, sepse ti per MUA nuk bere asgje, nuk sakrifikove asgje.
  Ne asnje moment nuk me mbrojte, nuk me dhe kurr te drejt.
  Por ti sme paske dasht me te vertet se asgje nuk bere per ta mbrojtur martesen tonë.
  I ndegjove te tjeret, i le te perzihen dhe te luajn me jeten tënde.

  Ke thene sdi si te te harroj? Por ti shoku im me kishe harruar qe moti, sepse tani ne zemrën tende nuk isha UNË më, ishin te tjerët. Nuk kisha rendesi dhe vlere isha e huaj e jo gruaja e jote.
  Edhe pas te gjitha keto qe mi ke bere te uroj shoku im te kesh fat ne jete, sepse un nuk behem asnje her si ti te te urrej, të përgojoj( të foli t´pa vërteta) sepse te kam dashur me zemer e shpirt, por q’ti besh jeta eshte e tillë.
  U tregua e ashpër me ne dhe na qoj ne rruge te gabuar, na i mbylli syt nuk menduam, e asgje nuk fituam vetem humbem.. Kur te mer malli per mua dhe merzitesh kujtoj qastet e bukura qe kemi kaluar bashk.
  Se une jam tani si zog me krahe te prere, sepse fluturimin ma ndale ne gjys duke ma ndal martesën ne gjjysme, duke me lenduar. Por asgje nuk fitove vetem (imazhin) fytyren tende e tregove.
  E humbe veten, nje dashuri te sinqert e shkaterrove, se e keqja vertet te lendon por drejtesia triumfon.
  Se me perbuzet, ma njolloset dinitetin vetem pse isha e huaj, por nuk arritet.
  E di qe ti nuk je krejt fajtor, sepse këngen ta thurren(komponuan) te tjeret e ti vetem e kendove pa ja ditur dëmethenjen. U mashtrove duke u munduar veten ta lartesoje.
  Por te betohem se mua mu hapen syt, para asnje njeriu s`do te gjynjezohem edhe do te jam krenare, do te eci me ball te lart, se isha viktime e juaj.
  Faji ishte i juaji jo i imi edhe pse u beme vegel qe te flasin te tjeret per ne, u kenaqen me ndajren tone qe asnje here s’deshen te na shihenin bashkë.
  Edhe ti ket e deshirove. Por jeto, pa mua, edhe une keshtu do te veproj edhe pse me lëndon.
  Është dite e ftoht duket se bie shi, por jo jo nuk bie shi, lotojn sytë e mi.
  E di se une isha fajtore qe te besova dhe që te deshta shumë. Më fal nese te kam lenduar por ma mirë është kështu të jemi pa njeri tjetrin se tani ja dijm vlerën njeri tjetrit më shumë.

 • Nje puthje shpirtin po ma torturon
  eshte puthja e fundit qe me dhe
  para se te ikje prej meje
  e te me lije ne vetmi te plot.
  eshte ajo puthje e embel
  …por qe me fal dhimbje pa fund
  ajo puthje qe me ka mbetur ne kujtime
  dhe shpirtin tim fort po ma trazon.
  ah o zemer
  edhe pse ka kaluar kohe
  ne buzet e mia I ndiej ende
  puthjet qe me falje dikur
  ato sjane fshir e as jane harruar
  jane aty prezente per te me torturuar
  per te ma tretur shpirtin
  por edhe per te kujtuar ty
  se dikur kam qen e lumtur me ty
  se dikur dikush me fali lumturi.
  sikur te mundem koha ta kethej pas
  se dashurine tende sdua ta humbas
  si te mundem ta largoj kete trishtim
  hej zemer te lutem vetem mos me lër.
  e di qe sme ke harruar
  ma thone syte e tu sa here takohemi bashk
  edhe pse ti thua ……
  ne syte e tu ka pare nje det te ter me dashuri.
  e di qe te kam zhgenjyer
  sepse te doja me shume une TY
  por te lutem me fal
  kjo zemer qe kaq shume te do
  dita dites po vdes per ty
  je jeta ime edhe pse sme beson.

 • enderra jote:

  duaj ate qe te do.. jepi ate qe kerko.. nese te ai gje tradheti, ka vrare veten dhe dashurine e tij.

 • JETE MOJ E SHKRETE JETE VETE MENDJA PER SHUM GJERA DASHURIA MBI TE TERA NE ME DO LEXO NE SME DO FSHIJE JOTJA JAM PER JETE EMRIN E DIN VETE <<>>>

 • um vjen keq per deshtaka por qeshtu e ka nafaka,dikush shtrihet n’fllad e dikond e djeg flaka

 • zemra e frmres esht hotle kush don hin e ksuh don del

 • une tye sa te du posta mbushje smunet me prodhu

 • Mendo e Kujto Fol e Mos Gabo Fjalen e Fundit Me Thuaj Se Me Do

 • ana:

  kush me shikon me dashuron kend e shikoj e verboj syt e mi te zjarrt gjithkush mi shikon po un veq nje e dashuroi ti je jeta ime veq ty te mendoj te dua zemra ime………………….

 • ita:

  nese per ty mendoj die se te dashuroj nese te shikoj ne sy die se nuk te tradhtoj nese ne emer te therras die se per ty shpirtin e jap gjith bota le ta di se shum te dua zemer ty

 • merre zemrent time mbyte me duart tua se une po vdes pa te than te dua

 • Te dua , te dua sa te vdess zemeer <3

 • Ti amo tanto amore mio <3

Posto një koment

Sondazh

Dashuria e pare nuk harrohet, si mendoni ju?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Komentet e fundit
About us
Writing and reading love poetry is a way to get in touch with your inner feelings about the emotions of loving and being loved. Love poetry spans emotions from hate and despair to admiration and adulation. The poems offered here reflect that diversity. Love poetry is not only for "lovers" but speaks to anyone who has experienced the desire to be loved... that is it speaks to everyone. We hope you enjoy the love poems offered by PoeziDashurie.me.