alen

Ha ha…
Degjohet buzeqeshja naive
shoqeruar nga lotet e dhimbjes.
Nje lot qe nis te dal po shkelqen
ashtu si nje diamant i rall por i vertete
qe i fal nje dhimbje pa fund
e qe buron nga shpirti i saj.
Ne mes te keaj erresire te frikshme
nje engjell po vuan ne heshtje
lotet ngadal fytyren ja lagin
e buzet po dridhen plot dhimbje
ne syte e saj nuk ka me shpres
por vecse deshir qe te vdes
e ne ate erresire te frikshme
ajo me ze te larte po mallkon
nga buza qe dridhet dalin vecse dy fjale :- TE URREJ
e me pas heshtje.
Del ne dritare…
Sheh henen qe shkelqen
e i betohet perjet
se do te jetoj ne kete toke te peshtir
vecse per te shkatruar njeriun
qe dikur e donte dhe adhuronte
por qe sot e urrente me gjithe shpirt
Qetesi…
Ne syte e saj nuk ka me shkelqim
u thye si nje kristal
sa hap e mbyll syte
ne buzet e saj nuk ka me gezim
ne shpirtin e saj nuk ka me drite
por vecse nje erresire pa fund
si erresira qe mbreteron ne kete dhome.
Ndoshta eshte thjesht nje iluzion
ku ne te mbreteron shkatrimi e zhgenjimi
Dita po fillon te zbardh
dhe mengjesi po afron
por vajza aty eshte perseri
shpirti i saj lot gjaku po pikon
e ne gjithe kete nate te gjate
plot dhimbje pa fund
ajo ka qare pa pushim
ne shpirtin e saj stuhite mbreterojne
ata lotet e saj e kane nje kuptim…
Trokitje…
dikush po e theret ate vajze te shkret
dikush qe se di qe ajo perbrenda po vdes
hap deren me ngadal dhe e gjen te shtrir
syte e saj nga lodhja qene mbyllur
e gjumi perjetshem e kishte mberthyer
ne fytyren e saj nuk ndihet me asgje
vecse nje ulerim ftohtesie qe te tmeron.
Ne doren e saj nje leter u gjend
ku shkruhej:
”Mos kujto se shpetove nga une
mos harro se do te shihemi
kur ti te jesh ne gjume.
Me nje litar e nje thike do te vij
do te te lidh duar e kembe
e me pas me thike do te te bej
cop e cik.”
E ne fund te asaj letre
me disa reshta dedikuar ty shkruhej:
”TE DUA”
Personi qe e lexoi
i tmeruar u largua
letren ne vendin e saj e la
kuptoi se qe deshira e fundit e saj.
Ne ato vargje kuptoi fundin
tragjik te vajzes
kuptoi dhimbjen vdejeprurese te dashurise
e kuptoi se ate engjell
e vrane thell ne shpirt
e qe trupi i saj nuk i rezistoi dot
shkoi ne boten tjeter
vecse me nje qellim
ta shkatronte qetesin e njeriut qe dikur e adhuronte
por ne momentin qe dha shpirt
zemra u drodh ngadal
se ne te vertet ende e dashuronte
edhe pse ajo me kurr vetes nuk do tia pranonte.


2 Komente për “Casti i fundit”

Posto një koment

Sondazh

Dashuria e pare nuk harrohet, si mendoni ju?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Komentet e fundit
About us
Writing and reading love poetry is a way to get in touch with your inner feelings about the emotions of loving and being loved. Love poetry spans emotions from hate and despair to admiration and adulation. The poems offered here reflect that diversity. Love poetry is not only for "lovers" but speaks to anyone who has experienced the desire to be loved... that is it speaks to everyone. We hope you enjoy the love poems offered by PoeziDashurie.me.