alen

Archive for November, 2009

Qeli pranvera me ne te dy ishin ditet me te bukura ne jeten tone kaluam se bashku ditet me te nxehta lulet kan qel me ne te dy te gjithe na kan pasur lakmi qe kemi kaluar mire por,vendi yne nuk harohet kurr ne nje drur te vjeter jane te shkruar dy shkronja ato jan shkronjat e para te emrave tone qe do te mbetin simbole te dashuris tone te perjetshme, me von …filluan probleme te ndryshme fjal te ndryshme pengesa te ndryshme por prap se prap i kam mbyllur veshet dhe kam thene:ky do te jete fati im, ky do te jete jeta ime,ky do te jete gjysma e jetes sime,ky do te jete gjysma e trupit tim dhe kurr nuk do te ndahem na ti dhe vazhduam se bashku kaluam dhe krijuam dashurin e shtrenjte une isha shpirti yt binjak dhe ti ishe pllumi im i bardh qe e ruaja me gjith shpirt sa here ne te dy nuk ishim mire koha eshte prishur binte shi sa here ne te dy jemi mire koha fillonte te ndreqej edhe qielli per neve dyve eshte gezuar qe ishim mire por ne fund ti ma ktheve shpinen ta inponuan dhe te ndan nga une tash jemi larg dhe nuk shihemi por zmerat i kemi afer dhe shum dashurohen koha eshte prishur dhe me nuk lulezon me nuk qelin lulet me neve siq qelen heren e pare kur jemi takuar pse eshte kjo jete e hidhur pse nuk munden me qen bash dy njerez qe duhen shum ahh sa e trishtuar jam me lot ne sy e jetoj kete jete si e dehur por ne realitet dukem mire e ne shpirt jam e shkatruar dhe e lenduar pse ndodhi keshtu pse???…….

Lumturi..sa kohe kaloi per te te njohur ty
Dashuri..sa her u rrezova deri sa te gjeta ty..
Sa do qe te shkruaj kto qe i ndjej smundem ti pershkruaj..
Sa do qe te mundohem te behem kurse ska ndodhur..ja esht duke u realizuar..
Sa here qe mundohem ato sy mos i shikoj te pretendoj se je humbur..nuk mundem me magjepsojne..Erdhe si nje ere e leht me more shpirtin..Si lindja e diellit me more shqisat..sa her qe ti mbyll syt te me dalesh perpara..me nje prekje me bere te fluturoj..me nje puthje me bere te helmohem..Helmi Im I Dashur..sa doja qe edhe ti ti dish keto vargje..skam guxim..ndoshta shpallja e Dashuris son do tjet gabim..Bukurii..me mer malli per buzeqeshjen tende..si nje lule e bukur qe sapo cel..tradhetiii..me mungon afersia jote qe me genjen sa her qe te shoh..O Jett..valle a do te jesh i imi ndonjeher?!a vec nje figur per te qen e qete…..Puthja ime..me helmove me ato buzat e tua tronditese..helmi im i dashur nese ndonje dit vdes..do te jet nga Dashuria ime e teperme ndaj teje..Helmi im i Embel….♥

Prap një poezi në qastet e vetmis
në kohën më të keqe shum larg shoqëris
Prap ndjenja mbizotron
at qka duhet nuk e haron
në cdo moment e kujton
dhe ne fund gjithcka dështon.
Disponimi më mashtron
mendoj që jam më i lumturi person
prap ti ndikon tek unë
dhe unë e kuptoj TE KAM DASHT SHUM.
Mir e thash të kam dasht shum
tani dzshoj dej në maksimum
gjithcka e jotja më pengon
veq arsya e gënjeshtrës tende
ende me intereson.
Ku ishe?Ku je?me nuk me pengon
kudo që gjindesh e di se cka don!
Ti do një vajz të vetme per ty,
që në cdo të keqe të ben shoqëri
e në cdo të mir të len në vetmi.
Çka ka kjo Zemër që është shqetsu
dikush Zemrën prap e ka ngacmu.
Prap fjalen “PRAP” e shënoj
qëllimi im prap të të haroj
edhe këtu prap gabova
prap si gjithnjë
prap s`të harova…….

Do te puthi embel
qe gjate te me kujtojsh
nese ndonje here largohesh
perseri te me kerkosh…
****************************************
E kam nje deshire
eshte shum te thjesht
te isha afer teje
tjeter skisha desht!
****************************************
Dua te them “te dua”
Po ti sme degjon
Dua te them se “cfar je per mua”
por ti nuk e kupton
Dua te kerkoj “te falur”
Por ni se pranon
Sdua te kerkoj ndarje,
po ti kete po e kerkon

Ha ha…
Degjohet buzeqeshja naive
shoqeruar nga lotet e dhimbjes.
Nje lot qe nis te dal po shkelqen
ashtu si nje diamant i rall por i vertete
qe i fal nje dhimbje pa fund
e qe buron nga shpirti i saj.
Ne mes te keaj erresire te frikshme
nje engjell po vuan ne heshtje
lotet ngadal fytyren ja lagin
e buzet po dridhen plot dhimbje
ne syte e saj nuk ka me shpres
por vecse deshir qe te vdes
e ne ate erresire te frikshme
ajo me ze te larte po mallkon
nga buza qe dridhet dalin vecse dy fjale :- TE URREJ
e me pas heshtje.
Del ne dritare…
Sheh henen qe shkelqen
e i betohet perjet
se do te jetoj ne kete toke te peshtir
vecse per te shkatruar njeriun
qe dikur e donte dhe adhuronte
por qe sot e urrente me gjithe shpirt
Qetesi…
Ne syte e saj nuk ka me shkelqim
u thye si nje kristal
sa hap e mbyll syte
ne buzet e saj nuk ka me gezim
ne shpirtin e saj nuk ka me drite
por vecse nje erresire pa fund
si erresira qe mbreteron ne kete dhome.
Ndoshta eshte thjesht nje iluzion
ku ne te mbreteron shkatrimi e zhgenjimi
Dita po fillon te zbardh
dhe mengjesi po afron
por vajza aty eshte perseri
shpirti i saj lot gjaku po pikon
e ne gjithe kete nate te gjate
plot dhimbje pa fund
ajo ka qare pa pushim
ne shpirtin e saj stuhite mbreterojne
ata lotet e saj e kane nje kuptim…
Trokitje…
dikush po e theret ate vajze te shkret
dikush qe se di qe ajo perbrenda po vdes
hap deren me ngadal dhe e gjen te shtrir
syte e saj nga lodhja qene mbyllur
e gjumi perjetshem e kishte mberthyer
ne fytyren e saj nuk ndihet me asgje
vecse nje ulerim ftohtesie qe te tmeron.
Ne doren e saj nje leter u gjend
ku shkruhej:
”Mos kujto se shpetove nga une
mos harro se do te shihemi
kur ti te jesh ne gjume.
Me nje litar e nje thike do te vij
do te te lidh duar e kembe
e me pas me thike do te te bej
cop e cik.”
E ne fund te asaj letre
me disa reshta dedikuar ty shkruhej:
”TE DUA”
Personi qe e lexoi
i tmeruar u largua
letren ne vendin e saj e la
kuptoi se qe deshira e fundit e saj.
Ne ato vargje kuptoi fundin
tragjik te vajzes
kuptoi dhimbjen vdejeprurese te dashurise
e kuptoi se ate engjell
e vrane thell ne shpirt
e qe trupi i saj nuk i rezistoi dot
shkoi ne boten tjeter
vecse me nje qellim
ta shkatronte qetesin e njeriut qe dikur e adhuronte
por ne momentin qe dha shpirt
zemra u drodh ngadal
se ne te vertet ende e dashuronte
edhe pse ajo me kurr vetes nuk do tia pranonte.

Mbyll syte…
Nje cigare po e pi
nga gezimi qe te njoha ty.
Nje lot reshket ngadal
sepse po me fal lumturi.
Strukur ne nje cep e vetme po ri
se vetem pa mua ti dot nuk ri.
Heshtje…
nuk di cfare te bej
ndiej nje dhimbje te thell ne kraharor
nga dashuria e madhe qe ndien ti
IDIOT…
Te dua aq sa sdua te te shoh me me sy
sikur te zhdukeshe nga kjo bote
do ta quaja mrekulli.
E di cfare??
E lumtur shume jam
se qe kur te njoha ty
nuk ka patur dite pa qare
prandaj ne keto momente qe ndodhem ketu
dua nje thike e ty gjithashtu
te ta ngul drejt e ne zemer
ashtu sic ti ma ngule mua
E te te them ne vesh
”Te dashuroj aq sa me ke dashuruar”
Hap syte…

kam mall ne zemer, kam lot ne sy, kam dhimbje ne shpirt kur larg te kam ty, kur ta boj ni zile dihet se te kujtoj, kur ta coj nje sms me shum te dashuroj . . . .

Ti je jeta ime ti je shpresa ime,ti je zemra ime ti je lumturia ime ..GJithmon ngat vetes e afroj me gjith zemer te dashurojë …

Sondazh

Dashuria e pare nuk harrohet, si mendoni ju?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Komentet e fundit
About us
Writing and reading love poetry is a way to get in touch with your inner feelings about the emotions of loving and being loved. Love poetry spans emotions from hate and despair to admiration and adulation. The poems offered here reflect that diversity. Love poetry is not only for "lovers" but speaks to anyone who has experienced the desire to be loved... that is it speaks to everyone. We hope you enjoy the love poems offered by PoeziDashurie.me.
Faqja 1 nga 1012345...10...Fund »