alen

Posts Tagged ‘te dua’

Kur qetësisht të dridhet nata,
Në fund të detit me hënën lartë,
Ku gjenden fjalë pafund të gjata,
Por edhe heshtjen që bëhet, art!

Kur ëmbëlsisht të t’dridhet buza,
Në fund të detit me hënën sy,
Do gjesh aty me mij’ra muza,
Dhe penën time do gjesh, aty!

Të jesh me ty, t’mos kërkosh gjë tjetër
Veç dy buzë dhe një palë sy,
Të jesh me ty, me askend tjetër
Ta bësh botën tënde, t’ndihesh Perëndi.

Të jesh me ty, n’gjirin tënd kokën të mbështetësh
T’mos duash gjë tjetër, veç hireve të tua,
N’shkëmbim të një jetë pre miliona vjetësh
Të thuash veç këtë çast, asgjë tjetër s dua.

Kliko për të lexuar poezinë të plotë »

Eh kjo buzeqeshja jote,
Kaq shumë u mësova me të,
Nga ajo dhe unë buzeqesha,
Buzeqesha e s’ndala më.

Nëse për ty sot jam mërzitur,
të buzëqesh më the përsëri,
Sepse ka diçka më të trishtuar,
Kur të buzëqeshës, më nuk di.

Nga zemra del malli,
nga syri del loti,
sa te dua un ty,
e din vec Zoti.

Mos me le i dashur,
mos u largo prej meje,
se zemra ime,
nuk duron larg teje.

Mora fletoren nisa te shkruaj,
Kete poezi ty ta dedikoj,
Se di si eshte e verteta kur ti me shikon,
me nje shikim mendjen ma trazon.

Se di a jam ne enderr ,
kur ti me shikon,
s’dua te zgjohem,
kur me perqafon.

Te dua te dua deri sa te vdes
edhe ne ate boten tjeterune do te pres,
Une te dua, ti me don, dashuria
jone nuk mbarron.

Krejt bota kerkon paqe,
cdo zemer kerkon ilaç
Kjo quhet dashuria e vertet,
Te dua per jet.

Nje lule te cel ne zemren time,
nje trup u shtri mbi mua,
nje dor me perkedhel embel,
nje ze me thot TE DUA.

Buzqeshja jote me thote ”Te Dua
Shikimi yt me tregon se s’mundet pa mua,
Si qershi ishin buzet e tua,
i prita e i prita qe t’me puthin mua.

Ti ma bere zemren shkrum,
Dua qe t’me thuash Te Dua shum,
Ne bote te humbur dhe pa shpres,
Sa shum deshta qe te vdes.

Kliko për të lexuar poezinë të plotë »

Te dua, se ti lumturove jeten time,
te dua, se ti je kuptimi i jetes time,
te dua, eshte fjala qe del nga thellsia e zemres time,
dashuria, ndjenja me e bukur,

Ndjenja me sublime,
fjala me e embel, me shum kuptim,
te dua, e do te dua
pergjithmone shpirti im.

Sondazh

Dashuria e pare nuk harrohet, si mendoni ju?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Komentet e fundit
About us
Writing and reading love poetry is a way to get in touch with your inner feelings about the emotions of loving and being loved. Love poetry spans emotions from hate and despair to admiration and adulation. The poems offered here reflect that diversity. Love poetry is not only for "lovers" but speaks to anyone who has experienced the desire to be loved... that is it speaks to everyone. We hope you enjoy the love poems offered by PoeziDashurie.me.
Faqja 5 nga 9« Fillim...34567...Fund »