alen

Author Archive

Vret edhe e mira.Kufiri duhet edhe per miresine,,se sic do gje tjeter po e kalove masen kthehet ne te kundert,,, gjithmone kam pyetur veten pse vuajne te miret???,,mos ndoshta nuk njohin masen e dhurimit ..japin dhe harrojne te kthejne koken mbrapa per te pare kush jep per ta..dhe duhet nje njeri i keq qe te bej te kuptosh qe gjarperin po te erdhi ne shtepi ose vrije ose nderro shtepi,, po nuk pate mundesi ta vrasesh..

Kliko për të lexuar poezinë të plotë »

Zhgenjimi perdit po hedhe valle,
mjerimi i ngre pisten e vallezimit,
me jemi spektator te rradhes,
qe ndjekim shfaqen e “Argetimit”.

Per skena gjigande e presim bileten,
rradhet tejmbushur, nuk ka me vend,
paguajm per shfaqen me vete jeten,
askush nga dhimbja, nuk e nxjer zen.

Ka dale hena edhe sonte,
mbi detin tim te qete.
Mbi ate det ,qe une lundroj ,qysh
gjashtedhjete e tre vjet.

I qete duket ne te pare,
ky det qe lunderoj une,
po pyesni henen qe ka pare,
se mund t,ju thote me shume.

Kërkoj vetëm pak qetësi,
Të shkëputem nga kjo botë,
Të zhytem thellë në vetmi
E papushim të qaj me lotë.

Ose një udhëtim diku larg,
Të pi kafe,aty ku askush s’më njeh.
Me vite t’i sillem botës rreth e qark,
E kur te kthehëm,të dëgjoj:-Ku ishe dje?

Ti ,rri ne mua ,ne te gjitha format e mundeshme,
si trasparence qielli ,si ajer ,si fryme.
Ti rri aty ,ne deshiren sublime,
pa asnje detyrim.

Ne qetesine time,je aty,
pa folur ,pa bere asnje zhurme,
si ky det vere,pa dallge,
qe kerkush s,e perkund.

Do iki… Do largohem..
Nga kjo bote e trishte..
Qiellit do i drejtohem..
Do shkoj te hen’ e brishte..!

Ketu asgje s’ka kuptim..
Shof ligesi e s’mire pa fund..
S’pershtatet dot shpirti im..
T’jetoj ne burg.. Jo nuk mund..!

Ndaj do te iki, do te shkoj..
Me yjet larte do bej shoqeri..
Dhe qe andej do shikoj..
Ku do arrij kjo njerezi..!!!

Me lule gjith rruzullin, kerkoj sot ta mbjell,
ylberin, t’ja bej shtrat, mbi te, te shkoj te bjer,
aroma te percohet, gjith ne univers,
bukuria yjet, nje nga nje ti tret.

Dielli kur syrin te hap ne mengjes,
pasqyruar nga rrezet, kristale le te derdh,
bukurin gjith qiellit, kerkoj sot t’ja mbledh,
kuror t’ja bej tokes, shpirtit qe ka jet.

Sondazh

Dashuria e pare nuk harrohet, si mendoni ju?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Komentet e fundit
About us
Writing and reading love poetry is a way to get in touch with your inner feelings about the emotions of loving and being loved. Love poetry spans emotions from hate and despair to admiration and adulation. The poems offered here reflect that diversity. Love poetry is not only for "lovers" but speaks to anyone who has experienced the desire to be loved... that is it speaks to everyone. We hope you enjoy the love poems offered by PoeziDashurie.me.