alen

Author Archive

Ti je tingulli, i pa rënë,
je muzika, e padëgjuar,
ti je fjala, e pathënë,
dritë në errësirë, më ke lëshuar.

Celsi i solit.. dua të jem,
në piano forte, ti më gjen,
me ty dua, të ëndërroj,
ti je tingulli, pa rënë.

Kjo ndodhe, rrallë në jetë,
bukuri, dhe devocion, hap krahët,
ja ku jam, në zemrën time..
tinguj zgjon.

Dielli sot perendoi i merzitur
Sa nuk qau kur e pa qe ne u ndame.
Qe u mundova te te mbaj, e pa dhe ai
Edhe yjet, tek po dilnin them e pane.

E merzitem diellin sot,ne te dy
Dhe kur merzitet me pak shkelqen, dije mire
S’eshte njeri, qe ti t’i shohesh lote ne sy
Per ndarje te tilla, as atij nuk i vjen mire.

Kliko për të lexuar poezinë të plotë »

Ra dhe kjo nate
prap nuk po shfaqesh Ti,
Sa merzi, e erret me duket
c’do gje kur s’je ti..

Sa veshtir e kam te jetoje pa ty
eh, sa merzi po ndjej, me beso,
E shkakun e trishte e di mire Ti,
Me je bere fiksim, larg teje s’po duroj!

Ra nata e une po prisja
Por, prap s’u shfaqe Ti,
Eh po ta dije sa te dua,
Kurre s’do te largoheshe me nga mua!

Nuk ka ”jetë” pa mërzitje
Pa gëzim jo, nuk ka ”jetë’,
Ndonjëherë ka dhe ngjitje,
Sic ka edhe tatëpjetë…!

Vije e drejtë s’mund te jetë jeta
As natyra, anembanë,
Kur je gjallë vizat e drejta
S’dalin as në kardiogram’..

Nuk është zor të takohesh me mua.
Unë jam fllad në mëngjesin e dlirë.
Jam furtunë, kur zemërohem e tëra,
muzg i qetë, tej në perëndim.

Jam aty, nën qiej vetëtimash,
ndër stuhira jetësh pa kthim.
Jam aty, në vargje poetësh,
në një fjalë, në një germë, në një pike

Pashe nje foton tone te vjeter,
Ndjeva mall, sa derdha lote,
Ti tani je ne gji tjeter,
Qe s’me do, mua kush ma thote?!

Shpesh shfletoj albumin tone,
Te te ndjej ca caste prane,
Rri vras mendjen, te tjere u deshen,
Nga momenti qe u ndane?

Kliko për të lexuar poezinë të plotë »

Ndoshta, e ke lene per neser,
ku i dihet miku im.
Ku i dihet, nates vone,
ku me con deri ne agim?

Gjithesesi, po nuk me gjete,
ku dhe si e kishim lene,
perqafuar do me gjesh,
atje tej, neper hene.

Ne syte e tua oqean,
Pa varke shpetimi do lundroj
ne brigje ndjenjash anembane,
korale zemre do zbuloj.

E do perplasem ne boten tende,
si nje siren e plagosur,
do kem etje,do kem uri,
me rrahje zemre,s’do kem te ngopur.

Dhe nese mbytem qe ta dish,
zemren tende,varr ta kem,
nga thellesia mos me nxirre,
shpirti aty ta kete folen.

Sondazh

Dashuria e pare nuk harrohet, si mendoni ju?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Komentet e fundit
About us
Writing and reading love poetry is a way to get in touch with your inner feelings about the emotions of loving and being loved. Love poetry spans emotions from hate and despair to admiration and adulation. The poems offered here reflect that diversity. Love poetry is not only for "lovers" but speaks to anyone who has experienced the desire to be loved... that is it speaks to everyone. We hope you enjoy the love poems offered by PoeziDashurie.me.
Faqja 20 nga 24« Fillim...10...1819202122...Fund »