alen

Author Archive

Do të puthi ëmbël
që gjatë të më kujtosh
nëse ndonjë herë largohesh
përsëri të më kërkosh

Saimir Murati – Lotet…

Dy pika loti më rrodhën nga sytë,
e mbi letrën që po shkruaja ranë!
Thellë më tronditën në shpirtë,
e shpejtë nga letra u thanë!

Mbi fjalën ku qe shkruar ” Të dua”,
pikat e lotit tim ranë!
U tretën mbi bojën e shkruar,
ku një shenjë të vogël lanë!

Pra me bojë edhe me lotë,
t’i shkruajta ty këto fjalë!
Nga këtu larg ku s’të shoh dot,
e ku të kujtoj me shumë mall!

U bënë kohë që jam larguar,
e në zemër vazhdoj të të mbajë!
Ndoshta edhe ndjehesh e lënduar,
por të lutem më beso se unë s’kam faj!

Kur letrën t’i ta marrësh,
të lutem lexoje në vetmi!
Ndërsa lotët që do të derdhësh,
mos të t’i shohë njeri!…

Londër, dt.01.Mars.2004

ENDRRAT E ZEMRES I SHKROVA NE MUR
DESHIRAT E MIA I SHKROVA NE DRUNJ
NE GJETHET E PEMEVE E SHKROVA ”TE DUA”
KJO ESHTE PJESA IME E TI ”CFAR THUA”??

DITEN KUR KOSTUMIN E DHENDERRISE TA VESHESH
E TE JESH DUKE U MARTUAR
DIJE SE NE NJE CEP E STRUKUR
DO RRI DUKE TE SHIKUAR.
TI NJE GOTE DO KESH PERPARA ME VERE A RAKI
DHE UN DO NGRE NJE DOLLI
ME GOTE TE MBUSHUR NGA LOTET E MI.
UNE ATE DITE DO TI FSHIJ LOTET
DO TA FSHEH DHE KETE TRISHTIM
DO TE UROJ BALLE PERBALLE:
“U TRASHEGOFSH, SHPIRTI IM”

**********
Lermeni te qaj...

Lermëni të qajë mbi humnerat e jetës
Ta nxjerr shpirtin e ta përplas atje,
Për trishtimin e mallkuar që shpirtin
Ma ka venitur
Lermëni të qajë mbi c`do krijese të kësaj bote
Që janë taman si hije e jo krijesa njerzore!
lermëni të qajë të thërras pa pushim
o njerëz dëgjojeni vetëm pak shpirtin tim
Lermëni të qajë atje tej e vetmuar
që kur c`do gjëje ti vije fundi
të qeshë pa pushuar…

**********
Nese Per Mua Menjda Ste Hiqet Nese Per Mua Zemra Fllak Te Digjet At’her
Eja Edhe Me Thuaj…. Vetem Ti Egziston Per Mua

**********
Nuk jam nga ato qe qajn e vajtojn,por jam nga ato qe per dashuri luftojn…

Ëndrrat ne fund te fundit ç’jane? Jan thjesht nje prone qe i ka gjithkush, por jo endrra dosido..Esht endrra e nje zemre qe po lufton per dicka..qe ta mbroje te vetmen arsye qe te mban gjall.ke do thuash ti? ësht DASHURIA. Ëndrra e perjetshme.

Lerni një Koment (Mesazh nga Autorja)

Tedua te dua
derisa te vdes
kur te vdes
atje tepres….

SYT E MI JAN MBSUHUR ME LOT
SE TY STE SHOHIN DOT
ZEMRA IME PIKON GJAK
SE TY TE KA LARG
I LUTEM ZOTIT TE TAKOJ
SE VETEM TY TE DASHUROJ..

Mbi varrin tim nje lule po mbin
esht trendafil i kuq simbolizon dashurin
ti eja kur te celi ne pranver.eja pran dhe puthe njeher
mos ki frik nuk te shpoj me gjemba
nuk lendoj dashurin qe dikur ne zemer e gdhenda…

Je si zemer je si shpirt
je si yll je si drit
je i mir je si naqe
ty te puth ne faqe

Sondazh

Dashuria e pare nuk harrohet, si mendoni ju?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Komentet e fundit
About us
Writing and reading love poetry is a way to get in touch with your inner feelings about the emotions of loving and being loved. Love poetry spans emotions from hate and despair to admiration and adulation. The poems offered here reflect that diversity. Love poetry is not only for "lovers" but speaks to anyone who has experienced the desire to be loved... that is it speaks to everyone. We hope you enjoy the love poems offered by PoeziDashurie.me.